F1.sk F1.sk

Force India už v Q1 vypadnúť nechce, zavádza nové pravidlo
zdroj: Force India

Force India už v Q1 vypadnúť nechce, zavádza nové pravidlo

Sergio Pérez sa v Monze do druhej časti kvalifikácie nedostal, tím sa totižto cítil byť až príliš v bezpečí. O pár minút sa ukázalo, že výpočty inžinierov boli nesprávne. Pérezovi ušiel postup o jednu tisícinku sekundy. Force India už nechce riskovať stratu bodov. V Monze za svoju chybu síce nezaplatila, ale na iných tratiach by ju to mohlo vyjsť draho.

"Dopustili sme sa chyby. Odteraz budú pre nás — na rozdiel od minulosti — dva výjazdy štandardom," oznámil šéf tímu Otmar Szafnauer. Sergio Pérez si v prvej časti kvalifikácie zvykol jednu zmes pneumatík ušetriť do pretekov. Tím mu to odteraz povolí v len prípade, ak bude nad slnko jasnejšie, že sa do ďalšej časti dostane.

"Mali sme Sergia poslať na trať," ľutoval 54-ročný Rumun. "Veľa nás to stálo, ale aj také chyby by mali byť potrestané." Koniec koncov však výkony pretekárov stačili na to, aby získali tučný bodový balík.

Pérez sa vypracoval na ôsme miesto, Ocon skončil siedmy. Keby sa Mexičan dostal do Q3, mohol mať aj lepší výsledok. "Myslím si, že Sergio by Romaina Grosjeana predbehol, ale nič viac. Ku koncu bol rýchlejší ako Esteban a mal aj lepšie tempo. V niektorých chvíľach bol dokonca najrýchlejším pilotom na trati."

Force India mohla dvojicu vymeniť a dovoliť Checovi zaútočiť na Grosjeana. "To by nemalo žiaden zmysel a bolo by to riskantné." Všetko sa napokon vyriešilo samo. Renault podal na auto Romaina Grosjeana sťažnosť, FIA Francúza diskvalifikovala a Force Indie sa posunuli na šieste a siedme miesto.

Tím, dnes už jazdiaci pod britskou vlajkou, má vďaka tomu 32 bodov. Po dvoch veľkých cenách prekonáva Williams, Sauber aj Toro Rosso. Nebolo by predsa len lepšie pred koncom sezóny nemeniť jazdecké zloženie a pokúsiť sa dohnať aj ostatné tímy? Stále sa totižto hovorí o tom, že Stroll má namierené do Oconovho auta. Minulý týždeň si bol dokonca vyskúšať sedačku.

"Výmena jazdcov bude závisieť od mnohých faktorov. Teraz musíme zostať koncentrovaní a odjazdiť dobré preteky." Tím by si v Singapure mohol upevniť pozíciu najlepšieho tímu stredu poľa — aspoň pokiaľ ide o výkon. Čakajú sa totižto veľké vylepšenia. "Neviem, či ešte niekto donesie nejaké novinky. Dúfame, že nám to dovolí získať ešte viac bodov."

Okrem vylepšeného zavesenia do Singapuru poletí aj niekoľko nových aerodynamických súčiastok. Toto všetko malo prísť už pred letnou prestávkou, ale finančné problémy tímu to nedovolili.

Najnovšie z kategórie: Otmar Szafnauer

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk