F1.sk F1.sk

Na Leclercovu svätožiaru sa rútila sila ekvivalentná takmer šiestim tonám
zdroj: FOM

Na Leclercovu svätožiaru sa rútila sila ekvivalentná takmer šiestim tonám

FIA začala hneď po nedeľných pretekoch skúmať, aký náraz musela svätožiara Charlesa Leclerca v prvej zákrute v Spa vydržať. Z doterajších zistení vyplýva, že šlo o približne polovičnú silu v porovnaní s tým, čomu bola svätožiara vystavená počas jej oficiálnych testov.

Charlie Whiting hovoril o nálezoch spolu so Jeanom Todtom na piatkovom brífingu FIA v Monze. "Prvotné zistenia hovoria, že svätožiara ustála približne polovičný náraz z testov viac-menej na miestach, kde bol jeden z testov vykonávaný."

"Svätožiara sa nijako nezdeformovala. Rozobrali sme ju, neboli na nej žiadne preliačiny. Chlapci zo Sauberu hľadali praskliny a zdá sa, že všetko bolo v poriadku," informoval riaditeľ pretekov, podľa ktorého bola svätožiara vystavená sile o veľkosti 56 kilonewtonov, čo je ekvivalentom takmer šiestich ton.

"Je to odhad, pretože musíte presne vedieť, kedy by zavesenie mohlo zlyhať, váhu auta aj relatívne rýchlosti áut. Všetko z toho sú do istej miery odhady. Myslím si však, že fakt, že sa zavesenie zlomilo na svätožiare tým, že došlo ku kontaktu, dokazuje, aké veľké sily sme tam videli. Testovacia záťaž je 125 kN," ozrejmil Whiting.

Predstaviteľ FIA krátko po nehode hovoril o vyjadreniach, ktoré stavali svätožiaru do role záchrancu Charlesa Leclerca, ako o špekulatívnych. Ani po týždni skúmania im však nemôže dať za pravdu.

"Toto je niečo, v čom sme ešte nedospeli ku zhode. Potrebujeme to ďalej skúmať a pokúsiť sa celý ten mechanizmus pochopiť. V tejto fáze nie je možné niečo s určitosťou povedať," dodal.

Najnovšie z kategórie: Sauber

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk