F1.sk F1.sk

Musel byť v obraze: Intubovaný Lauda už esemeskoval
zdroj: Twitter/Mercedes-AMG

Musel byť v obraze: Intubovaný Lauda už esemeskoval

Nikiho Laudu nijako nezmenili ani vážne zdravotné problémy. Keď sa urýchlene vrátil z dovolenky na Ibize, vysvitlo, že do nemocnice dorazil v najvyšší čas. Viedenčan následne dostal nové pľúca. Teraz sa pomaly uzdravuje a nikoho z jeho známych neprekvapuje; podľa všetkého by už najradšej vyskočil z postele a vybral sa do Spa.

Kedy sa Lauda skutočne vráti do pracovného kolotoča, nie je známe. Podľa doktorov sa však bude musieť minimálne najbližších šesť mesiacov lietadlám vyhýbať. Toto Wolff v rozhovore pre Gazzetta dello Sport, na ktorý odkazuje Speedweek, dramatické chvíle priblížil: "V Silverstone ma Niki pozval, aby som s ním strávil pár dní na Ibize. Tam sa kašeľ, ktorým dlhý čas trpel, dramaticky zhoršil. Po dvoch dňoch ma požiadal, aby som s ním odletel do Viedne. Sotva sme pristáli a už sme šli do nemocnice. Doktori povedali, že bol najvyšší čas!"

Lauda utrpel vážny zápal pľúc, ktorý zničil aj tie časti, ktoré doteraz fungovali. Ich transplantácia bola nevyhnutná, inak by jeho pľúca neboli schopné dopravovať do krvi kyslík. V prvý augustový deň sa v Nemecku prostredníctvom organizácie Eurotransplant podarilo nájsť darcu a už na ďalšie ráno sa mohlo začať operovať. Po šiestich hodinách operovania a bez komplikácii boli pľúca transplantované.

Nikimu Laudovi netrvalo dlho a vrátil sa do starých koľají. "Niki je bojovník. Ešte keď bol intubovaný, teda nemohol hovoriť, sa udržiaval v obraze cez SMSky, ktoré mi posielal." Lauda si obhájil ešte jednu vec: "Na jednotke intenzívnej starostlivosti bol jedinou osobou, ktorej povolili televízor."

"Po operácii ho požiadali, aby nosil kyslíkovú masku. To je typický Lauda; okamžite to skúšal bez nej," smeje sa Wolff. Vedeli Lewis Hamilton či Valtteri Bottas o tom, v akom stave Lauda bol? "Nie, rozhodli sme sa, že zachováme mlčanlivosť. Iba Niki sám, jeho žena Birgit, synovia Luke a Mathias a niekoľko blízkych priateľov vie, ako presne sa Nikimu darí."

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk