F1.sk F1.sk

Brawn: Potrebujeme aj nudné preteky
zdroj: Williams

Brawn: Potrebujeme aj nudné preteky

Formula 1 začala v nedávnej minulosti dumať nad tým, či by nebolo lepšie skrátiť trvanie veľkej ceny, prípadne ju rozdeliť do dvoch menších pretekov. Šport chce totižto k obrazovkám pritiahnuť aj nižšie vekové kategórie, avšak dnešná mladá generácia vraj nedokáže pri jednej činnosti stráviť viac ako hodinu. Liberty teda začala s prieskumami. V nich sa však zistilo, že nie nutne dĺžka pretekov je problémom. Skôr sa treba pozrieť na to, čo sa počas nich udeje.

"Myslím si, že dĺžka pretekov je správna," odpovedal v rozhovore pre F1 Fan Voice Ross Brawn na otázku, čo by v športe zmenil. "Jedna a pol až dve hodiny sú akurát. Vždy som v to veril. S fanúšikmi máme čoraz viac diskusií a veľké percento s tým súhlasí."

"Keď sledujete futbalový zápas, tiež je to pár hodín — veľké športové podujatie musím mať istú štruktúru. Podľa mňa je dĺžka pretekov Formuly 1 akurátna. Skôr si myslím, že potrebujeme dostať viac akcie do samotných pretekov, aj tu však treba balans," zdôraznil bývalý technický riaditeľ tímov Benetton či Ferrari.

Brawn je toho názoru, že keby boli všetky dni výnimočné, časom by ľuďom tak zovšedneli, že by už nedokázali oceniť tie skutočne neobyčajné momenty. "Ak by všetky futbalové zápasy boli rovnaké, prišli by o svoju atraktivitu. Potrebujete pár nudných, aby ste spoznali ten skvelý. Rád by som to videl aj v motoršporte. Je tu niekoľko pomerne tichých pretekov. Ak máme preteky, ktoré Lewis Hamilton alebo Sebastian Vettel ovládnu a vyhrajú ich, mali by sme oceniť schopnosti jazdca takých kapacít."

"Potom však prídu preteky, v ktorých sa pozície menia, možno vyjde bezpečnostné vozidlo a udeje sa veľa vecí," po ktorých to diváci ešte dlho predýchavajú. "Nemyslím si však, že by som chcel meniť dĺžku pretekov."

Nedávno sa opäť otvorila téma bodovania. S veľkými zmenami v pravidlách, ktoré sa chystajú na rok 2021, by sa vedenie mohlo pozrieť aj na túto oblasť. Diskutuje sa o tom, koľko priečok by malo byť takto oceňovaných, a či by súboje na trati nepodporilo bodovanie všetkých pozícií.

"Momentálne rokujeme o bodovacom systéme. Ak by sme ho zmenili, bolo by to veľké rozhodnutie. Ak ho upravíme, musíme ho nechať na pokoji najbližších desať rokov. Nemôžeme do toho neustále vŕtať," dodal Brawn.

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk