F1.sk F1.sk

Haas zákazníkom Mercedesu: Nesťažujte sa, dobrý motor ste mali posledné štyri roky
zdroj: Haas

Haas zákazníkom Mercedesu: Nesťažujte sa, dobrý motor ste mali posledné štyri roky

Ferrari na svojej pohonnej jednotke v posledných týždňoch poriadne zapracovalo. Netešia sa z toho len v Maranelle, majstrovské body pribúdajú aj na kontách ich zákazníckych tímov. To sa ostatným účastníkom Pohára konštruktérov, prirodzene, nepáči. Güntherovi Steinerovi sa tiež čosi nepozdáva; vyjadrenia predstaviteľov konkurencie. Má pocit, že tí už zabudli na posledné roky, keď Mercedesy vo Formule 1 kraľovali.

"Zákazníci Mercedesu by sa nemali sťažovať, pretože v posledných štyroch rokoch mali veľmi dobrú pohonnú jednotku," odkázal prostredníctvom Autosportu Günther Steiner. "Prvé roky platnosti týchto pravidiel vyzerali tak, že keď ste nemali motory od Mercedesu, nedostali ste sa nikam. Teraz ich Ferrari predbehlo a všetci, ktorí majú pohonnú jednotku Ferrari, sú kritizovaní: "Áh, vy máte dobrý motor.'"

"Áno, máme. Tak ako ste ho vy mali posledné štyri roky a nevyťažili ste z toho. Čo mám s tým robiť? Ja som spokojný. Ak ostatní nie sú, neviem im pomôcť," rozhodil rukami taliansky inžinier.

Po príchode troch tímov v roku 2010 a ich následnom páde sa Haas pokúsil o nový štýl fungovania. Od Ferrari odoberá čo najviac súčiastok, za čo je častokrát konkurenciou bičovaný. Faktom však je, že Haas preukázal, že sa dajú vo Formule 1 zbierať body aj s pomerne rozumným balíkom peňazí — aj keď na titul to nikdy nebude.

"Neboli to hlúpi ľudia," poznamenal Steiner na margo tímov, ktoré prišli v roku 2010 do športu. "To len tento šport je veľmi náročný. My sme skúsili iný spôsob, pretože ho pravidlá dovoľovali. Zdá sa, že funguje lepšie ako tie ostatné. Ak teraz niekto skopíruje náš model, som s tým v pohode. Každý má šancu to spraviť a to je dobré. Ak to pomôže tomuto športu, som spokojný. Nemám s tým žiaden problém."

Tímy sa do toho v takej miere ako americký tím ešte nepustili. Namiesto toho hovoria o "replike Ferrari". V Haase to však žiadnu paniku nevyvoláva. "Smejeme sa z toho. Vieme, že máme príležitosť mať s Ferrari takýto vzťah, mať ich zavesenie, prevodovky a pohonné jednotky. Nemáme zdroje na to, aby sme si ich vyrábali. A ani po tom netúžime," pridal pár slov Romain Grosjean.

Vďaka výživnej spolupráci teraz Haasu môže naháňať Renault, ktorý je momentálne v Pohári konštruktérov štvrtý. "Smiali by sme sa, keby si ľudia boli mysleli, že v tretej sezóne budeme bojovať o štvrtú priečku v šampionáte. A teraz o ňu bojujeme."

Najnovšie z kategórie: Romain Grosjean

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk