F1.sk F1.sk

Brawn: Nič proti Formule E, ale ich preteky vyzerajú dosť krotko
zdroj: Twitter/Techeetah

Brawn: Nič proti Formule E, ale ich preteky vyzerajú dosť krotko

Predstavitelia Formuly E radi stavajú svoj šampionát do rovnosti s Formulou 1 a v budúcnosti by ju chceli dokonca predbehnúť. Ross Brawn ako šéf Formuly 1 pre športové otázky to však až tak ružovo nevidí. Kráľovnej motoršportu totižto nič nebráni tomu, aby v prípade záujmu presedlala na čisto elektrickú energiu. V tomto období však nepovažuje šou, ktorú Formula E ponúka, za dostatočne dobrú.

"Podľa mňa by sme mali Formulu E rešpektovať za to, čo robí a čo dosiahla," povedal v rozhovore pre F1 Fan Voice Ross Brawn. "Ak sa však pozriete na veľkosti týchto sérií, nedajú sa porovnávať počtami fanúšikov či mierou záujmu. Formula E je v tomto smere ešte stále veľmi mladá."

"Formula 1 sa bude vyvíjať tak, aby mala ten správny balans medzi športom, cestnou relevantnosťou a zainteresovanosťou fanúšikov. O päť či desať rokov, alebo kedykoľvek tu tá potreba, túžba či želanie po odlišnom type pohonných jednotiek bude, pôjdeme do toho. Nič nám nebráni mať vo Formule 1 v budúcnosti elektrické autá. Momentálne však neponúkajú to divadlo," prizvukuje Brawn.

Sestra väčšej Formuly 1 má svoje atraktívne stránky, no to, po čom momentálne fanúšikovia najviac túžia, jej chýba. "So všetkou úctou, je to stále pomerne mladá séria. Je skvelá v tom, čo sa okolo nej deje, ale samotné preteky sú v porovnaní s podujatím Formuly 1 dosť krotké. Autá nie sú extra rýchle. Nie sú do toho zapojené osobnosti. Je to menšia, juniorská kategória. Robia však vynikajúcu prácu, spravia z toho pouličnú párty. Formula 1 je však iná. Formula 1 je kráľovnou motoršportu. Rýchlosti, ktorými jazdíme, úroveň jazdcov, ktorých máme, kaliber tímov, ktoré tu sú…"

Ako však už Brawn načrtol, Formule 1 nič nebráni prejsť ku elektrine. Brit takýto vývoj dokonca aj predpovedá. "Nevidím to tak, že by Formula 1 bola už navždy zaseknutá v spaľovacích motoroch. Ktovie, kde budeme o desať rokov? Nemyslím si, že pred desiatimi rokmi by bolo veľa ľudí schopných predpovedať, kam sa svet pohne. Preto neviem, kde sa ocitneme o desať rokov. Formula 1 sa však vyberie správnym smerom."

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk