F1.sk F1.sk

Vedci varujú pred zdravotnými rizikami Ricciardovho "shoey"
zdroj: Red Bull Content Pool

Vedci varujú pred zdravotnými rizikami Ricciardovho "shoey"

Daniel Ricciardo shoey nevymyslel, no vo svete motoršportu pitie z pretekárskej topánky preslávil azda najviac. Veľkej časti verejnosti sa tento rituál zapáčil a tá ho zaradila do svojho repertoára osláv. Jeho rastúca popularita dala impulz štúdii austrálskych vedcov, ktorí sa na shoey pozreli aj z lekárskeho hľadiska.

O tom, že sa v topánke, ktorá musela minimálne dve hodiny vstrebávať pot z nôh pretekára, vyskytujú baktérie, snáď netreba nikoho presviedčať. Čo sa však s baktériami stane, ak im dáte napiť sa šampanského, zisťoval gastroenteorológ Dr. Vincent Ho z univerzity v Sydney. Jeho skúmanie dospelo ku niekoľkým vskutku zaujímavým záverom.

V prvej fáze výskumu sa Dr. Ho pozrel na — presnejšie povedané do — niekoľkých použitých športových tenisiek. Zistil, že sa vo všetkých otestovaných kusoch nachádzajú baktérie — presne podľa očakávaní. Topánky boli následne po dobu 60 sekúnd vystavené pôsobeniu rôznych alkoholických nápojov.

"Jednou zo zaujímavých vecí, ktorú sme objavili, je fakt, sa nám dokonca podarilo izolovať stafylokoky aj potom, čo boli topánky po dobu jednej minúty vystavené alkoholu," odhaľuje svoje zistenia Dr. Ho. Hovoríme tu o baktérii Staphylococcus aureus, teda o zlatom stafylokoku. Človeku môže spôsobiť sepsu, zápal pľúc, otravu jedlom, zvracanie, nevoľnosť či hnačky.

Daniel Ricciardo - shoey
TASR/AP

Nie všetky otestované alkoholy pôsobia na nájdené baktérie rovnako. Na Ricciardovu smolu však šampanské bolo jediným vyskúšaným alkoholom, ktorý pri zabíjaní baktérií zlyhal. Ba nie len to, ono dokonca ich šírenie podporilo. Obsahuje totižto pridané cukry a pri výrobe prechádza procesom kvasenia.

Naproti tomu 37-percentná vodka vďaka vysokému podielu alkoholu rast baktérii zastavila, pivo zas vytvorilo nehostinné podmienky kvôli nízkemu pH a nízkej hladine kyslíka. Darilo sa aj červenému vínu obsahujúcemu antibakteriálne látky. Danielovi však odporúčame vodku, tej sa darilo najlepšie.

"Na základe údajov, ktoré sme získali, je zrejmé, že baktérie môžu vstúpiť do tráviaceho traktu — živé — aj po tom, čo boli minútu vystavené šampanskému. Našli sme isté množstvo zlatého stafylokoka, ktorý môže u niektorých osôb spôsobiť prostredníctvom toxínov otravu z jedla," prezradil vedúci výskumu.

Štúdia bližšie nevyhodnocuje, či nebezpečné baktérie dokážu prežiť aj kyslé prostredie žalúdka, ale naznačuje, že vydržia širokú škálu podmienok. "Zlatý stafylokok môže produkovať toxíny, ktoré sú pomerne odolné voči teplu. Sú odolné aj voči kyslému prostrediu a prežijú aj v enzýmoch," vysvetľuje Dr. Ho. "Keď sa dostanú do tenkého čreva, môžu spôsobiť jeho zápal a gastroenteritídu. Teoreticky teda platí, že ak pijete z topánky, v ktorej sú stafylokoky a ich toxíny, áno, môžete si privodiť akútnu gastroenteritídu."

Gerard Butler pije z topánky - shoey
Red Bull Racing

Daniel Ricciardo sa po jednom z pódií v roku 2016 pred možnými nebezpečenstvami ohradil svojsky: "Ak je šampanské studené, chutí dobre. Ak je teplé, pot to prebije, ale tá chladná chuť zabije aj to zlé… takže je to lahoda."

"Má pravdu v tom, že môžete spomaliť rast baktérií, ale len nízke teploty nespôsobia, že ich aj zabijete," upozorňuje Dr. Ho. "V prípade zlatého stafylokoka… určite môže mať toxíny, ktoré môžu spôsobiť gastroenteritídu."

Nakoľko sa však nepredpokladá, že táto štúdia fanúšikov od shoey odradí, Dr. Ho vydáva aspoň pár odporúčaní: "Keby som mal Danielovi v tejto veci radiť, áno, povedal by som, že pri pití z topánky je nutné podniknúť isté opatrenia. Ideálny by bol čo najkratší kontakt nôh s topánkami, použitie čistej topánky a vyhnutie sa šampanskému."

Vedci informovali o svojich zisteniach na podnet ABC News ešte v čase, keď si všetci mysleli, že Ricciardo bude vo svojej kariére pokračovať v Red Bulle. Zdá sa však, že si výsledky dôležitého výskumu vzal k srdcu a intenzívne začal pracovať na svojom prestupe do — momentálne menej úspešného — Renaultu. Tam mu aspoň v najbližších mesiacoch žiadne shoey hroziť nebude…

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk