F1.sk F1.sk

Formula 1 je predsa tímová hra, reaguje na taktiku Mercedesu Häkkinen
zdroj: Mercedes

Formula 1 je predsa tímová hra, reaguje na taktiku Mercedesu Häkkinen

Valtterimu Bottasovi po nedeľných pretekoch prischla prezývka "wingman", ktorú mu ušil Toto Wolff. Mika Häkkinen zatiaľ zdôrazňuje, aby sme si na takéto situácie zvykali. Formula 1 je predsa tímový šport. A zvykať si má aj Bottas, že niekedy budú záujmy tímu uprednostnené pred tými jeho.

Svoju úlohu v každom prípade splnil na jednotku. "Jeden z dôvodov, kvôli ktorým bol Lewis tak dobre chránený, bol opäť Valtteri Bottas, ktorý postupoval podľa strategických inštrukcií tímu. Zohralo to kľúčovú úlohu pri pomoci Hamiltonovi udržať sa vpredu pred šampionátovým rivalom Sebastianom Vettelom. Každé kolo, ktoré dokážete za sebou súpera udržať, pomáha vám alebo vášmu tímovému kolegovi dosiahnuť cieľ," píše na svojom blogu pre Unibet Mika Häkkinen.

A Valtteri spravil všetko, aby Hamiltonovi vybojoval víťazstvo. "Napokon Vettel výrazne zariskoval a uskutočnil svoj predbiehací manéver. Prešiel popred Valtteriho a dvojica sa dotkla. Bol to pretekársky incident, ale stal sa preto, že Valtteri to v žiadnom prípade nechcel pilotovi Ferrari uľahčiť." Keď sa to Vettelovi konečne podarilo, bol Hamilton už ďaleko vpredu.

Fínsky pretekár v službách Mercedesu sa za svoje "posluhovanie" dostal do palebnej pozície kritikov. "Ďalší pretekár Formuly 1 zistil, že v pretekoch, v sezóne a v kariére nastanú časy, keď bude požiadaný o to, aby prispel tímu. Je to tímový šport," zdôraznil Häkkinen.

Prilby Lewis Hamilton a Valtteri Bottas
Mercedes

Úlohy tímovej dvojky fakticky plnil aj druhý Fín v štartovom poli. "Hoci kritici by mohli povedať, že Räikkönen je zas Vettelov 'wingman', v skutočnosti robí to, čo tím potrebuje. V minulosti získal titul a zaznamenal veľa víťazstiev, ale teraz ho Ferrari potrebuje na to, aby Vettela podporil a každý víkend zabezpečil čo najlepší výsledok. A to aj prináša. Ak sa objaví šanca vyhrať, vyhrá. Nie je to teda o tom, že by nepodával maximum."

"Mne trvalo sedem rokov, kým som vyhral svoju prvú veľkú cenu. V tých časoch som pracoval s veľmi skúsenými pretekármi ako Ayrtonom Sennom, Nigelom Mansellom a Martinom Brundlom, no aj s pilotmi s približne rovnakými skúsenosťami ako s Johnnym Herbertom a Davidom Coulthardom. So svojím tímovým kolegom spolupracujete;  ak je rýchlejší, učíte sa od neho, inokedy ho zas žiadate o podporu," ďalej vysvetľoval dvojnásobný šampión. Každý chvíľku ťahá pílku. "Napríklad vlani v Maďarsku Lewis Hamilton v pretekoch vrátil Valtterimu pozíciu, pretože ocenil pomoc, ktorú dostal."

"Valtteri je v Mercedese ešte len druhú sezónu, pričom toto je jeho šiesty ročník v F1. Vyhral už troje pretekov a nebyť defektu v Azerbajdžane krátko pred cieľom, bol by v šampionáte v lepšej pozícii. Len keby sa sezóna začala o trochu inak…" pokračoval Häkkinen. "Jazdci či tímy, každý má v športe dobré a zlé dni. Kľúčové je sa učiť, veriť vo svoju budúcnosť a tvrdo pracovať. Keby to bolo ľahké, robil by to každý!"

Najnovšie z kategórie: Mika Häkkinen

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk