F1.sk F1.sk

Podľa Ricciarda by bol trest pre Hamiltona krutý, Pérez to vidí rovnako
zdroj: TASR/AP

Podľa Ricciarda by bol trest pre Hamiltona krutý, Pérez to vidí rovnako

Lewis Hamilton sa v záverečnej fáze Veľkej ceny Nemecka vybral do boxov, ale následne si to rozmyslel a vrátil sa na trať. Prekrižoval však bielu čiaru, čím porušil pravidlá: komisári boli napokon pomerne zhovievaví a aj keď ho potrestali, tak len najmiernejšou formou. Bolo mu udelené napomenutie, pričom za tri napomenutia by na štarte ďalších pretekov prišiel o desať miest.

Keď sa pred časom podobne previnil Kimi Räikkönen, dostal päťsekundový trest. Treba však pripomenúť, že išlo o iný okruh a iné okolnosti, pričom vtedy v Azerbajdžane bolo aj v poznámkach pred pretekmi, ktoré vydal Charlie Whiting, jasne napísané, že návrat cez bielu čiaru je trestný (tam sa totiž pretekár vracia do rýchlej stopy ostatných, ktorí idú cca 360 km/h, pozn. red.). 

Teraz to tam napísané nebolo, ale rovnako ako predtým to stojí v Medzinárodnom športovom kódexe. Niečo také jednoducho nie je povolené.

Komisári teda asi vzhľadom na všetko spomínané usúdili, že išlo o miernejšiu formu prehrešku ako v Räikkönenovom prípade a Hamiltonovi dali len to spomínané napomenutie. Ibaže ako to vysvetliť fanúšikom? Tí to do veľkej miery vnímajú ako nekonzistentnosť a možno aj pomoc Angličanovi v boji o titul. Nie každý sa totiž dostane ku všetkým týmto informáciám.

"Ja som bol v tom čase už mimo hry, takže som všetko vnímal už len v pohode," zareagoval Daniel Ricciardo. "Pre mňa osobne je jasné, že ak vstúpite do boxov a prejdete okolo stĺpika, no potom sa vrátite na trať, tak je to jasné porušenie pravidiel. Ale podľa mňa tým nič zásadné nezmenil."

"Ja to vnímam tak, že po štarte zo svojej pozície (14. miesto, pozn. red.) odjazdil dobré preteky. Pravidlá by však určite mali byť čierne alebo biele, takže okolnosti by na výsledok nemali mať vplyv... ale podľa mňa je to fajn, zaslúžil si vyhrať. Ak by mu za toto vzali víťazstvo, tak by to asi bolo trochu kruté," dodal Austrálčan.

Sergio Pérez z Force Indie mal pocit, že komisári rozhodli správne: "Je to ťažké rozhodnutie, no ak sa pozriete na pravidlá, tak je to jasné. Boli sme za safety carom a na trať sa vrátil bezpečne. Bol napomenutý. Komisári sa na to podľa mňa pozreli veľmi pozorne. Rozhodli sa pre napomenutie a ja nie som proti. Podľa mňa rozhodli správne."

"Ak by som sa mohol vrátiť v čase, tak by som to robil tak, ako som to cítil: ostal by som na trati," vracal sa k situácii Hamilton, ktorého do boxov volal len jeho inžinier. On sám tam nechcel ísť. "Na tejto oblasti musíme popracovať, pretože tu ide o rozhodnutia v zlomku sekundy. Tím na urobenie rozhodnutia nemal dosť času. Ak by sme to mohli prediskutovať, tak by sme sa zhodli na tom, že ostanem na trati. V tom čase som to považoval za správne, pretože moje pneumatiky boli v poriadku."

Najnovšie z kategórie: NEMECKO

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk