F1.sk F1.sk

Scarborough varuje po Hamiltonovom (ne)potrestaní pred nebepečným precedensom
zdroj: Mercedes

Scarborough varuje po Hamiltonovom (ne)potrestaní pred nebepečným precedensom

Craig Scarborough, dlhoročný novinár a odborník vo svete technológií Formuly 1, má zato, že komisári mali byť v prípade Lewisa Hamiltona tvrdší. Obáva sa toho, aký signál takéto rozhodnutie posiela smerom von. Zatiaľ čo doteraz mala FIA biele čiary na vstupe do boxov úzkostlivo strážiť, zrazu mal prísť v tomto smere veľký ústupok. Šnúra diskutabilných rozhodnutí komisárov pokračuje.

To, že Lewis Hamilton pravidlá porušil, sa v správe z vypočúvania píše jasne. "Komisári a FIA sa zhodli na tom, že to bol ilegálny manéver. Nevyvstáva teda otázka, či by mu to malo byť umožnené. Je jasné, že nemalo," hovoril v rozhovore s Jennie Gowovou pre ESPN Craig Scarborough.

"Otázkou ale je, aký bol trest? Dostal napomenutie, prvé v sezóne," pripomína britský odborník. "To, samozrejme, zostáva nejakú dobu na jeho licencii, ale myslím si, že sa treba pozrieť na potenciálne nebezpečenstvo toho, ako niekto doslova získava výhodu — Hamiltonovi dalo do rúk víťazstvo to, že nemusel pokračovať cez boxovú uličku. To by ho stálo možno pätnásť sekúnd a za bezpečnostným vozidlom by stratil ešte viac. Mal dostať tvrdší trest."

Ak by Hamilton skutočne zastavil, pravdepodobne by ho zastávka vyšla aj na viac ako spomínaných pätnásť sekúnd. Musel by totižto čakať na Valtteriho Bottasa — mechanici nemali vôbec pripravené tie správne pneumatiky a zastávka sa poriadne natiahla. Brit by musel vyčkať na svojho kolegu a potom ešte na to, kým by mechanici vytiahli ďalšiu sadu gúm a obslúžili ho.

"Nemôžete tu mať pretekárov, ktorí sa rozhodnú vojsť do boxov a potom zmenia svoj názor a vrátia sa na trať," upozorňuje Scarborough. "Sú tu isté veci, v ktorých proste nemôžete ísť až limity. Nemôžete vyjsť z trate a vrátiť sa na ňu tam, kde to nie je povolené."

"Na vjazde do boxov máme už nejaký ten čas bielu čiaru a FIA ju dosť drakonicky strážila. Ak niekto úmyselne vojde do boxov, lebo mu povedia, aby prišiel na pitstop a on sa potom vráti na trať, tak podľa mňa ide o nebezpečný precedens. Nechceme, aby si ľudia mysleli, že toto je v poriadku. Podľa mňa je tento zmiernený trest — alebo dokonca absencia trestu — zlým signálom pre Formulu 1," dodal Scarborough.

Najnovšie z kategórie: NEMECKO

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk