F1.sk F1.sk

Podľa Räikkönena nebola tímová réžia "dosť jasná"
zdroj: TASR/AP

Podľa Räikkönena nebola tímová réžia "dosť jasná"

Strategický múrik Ferrari si dal veľmi záležať na tom, aby žiadosť o prenechanie pozície Kimimu Räikkönenovi zaobalil čo najnenápadnejšie. Taliansky tím sa chcel vyhnúť ohlasom, aké vyvolalo pamätné "Fernando is faster than you". Všetky snahy však na fínskom pobreží stroskotali. Iceman si pýtal konkrétne inštrukcie.

"Máme isté pravidlá, ale toto nebolo dosť jasné," povedal Räikkönen, ktorý Vettela v 39. kole pred seba napokon pustil. "Mal som rýchlosť a ešte nenastal ten správny moment v pretekoch na zastavenie. To sa udialo. Napokon to však veci nijako nezmenilo." Vettel totižto vypadol.

V závere Fína predbehli aj Hamilton s Bottasom. Hamilton vďaka tomu, že nezastavil, Bottas svojho krajana prekonal ešte priamo na trati. "S dažďom to boli náročné preteky, miestami veľmi šmykľavé. S jedným s pretekárov zaostávajúcich okolo, so Sauberom, som mal malý problém. Počas brzdenia sa Valtteri dostal predo mňa.  Som rád, že som došiel do cieľa. Skúsime to nabudúce."

Jock Clear, výkonnostný inžinier Ferrari: "Kimi, tu je Jock. Si si vedomý toho, že musíme šetriť pneumatiky. Obe autá musia šetriť pneumatiky a vy dvaja ste na rôznych stratégiách. Vaše stratégie sa mierne líšia a my by sme boli radi, keby si Seba nedržal za sebou. Vďaka."
Kimi Räikkönen: "Nie som si istý tým, čo tým myslíš. Čo chcete, aby som spravil?"
Jock Clear: "Aby si stratil čo najmenej času, ale keď sa ti bude dať… Seb je schopný ísť aj rýchlejšie, ehm, ničí si pneumatiky a ty si ich ničíš tiež. Musíme ich šetriť."
Kimi Räikkönen: "Takže chcete, aby som ho pustil? Len mi to povedzte."

Räikkönen robil všetko pre to, aby v úplnom závere prekonal aspoň Bottasa. To sa mu nepodarilo. Neprekvapila ho rýchlosť Mercedesu potom, čo Ferrari jasne viedlo v dovtedajšom priebehu víkendu? "Áno, určite. Boli veľmi silní. Všetky tie príbehy o tom, akí sme na rovinkách rýchli… Po reštarte to nebol ten prípad. Myslím si, že tam nejaký rozdiel bol, pretože Valtteri sa dobre rozbehol."

"Prekvapilo ma však, aký dobrý celkový grip sme mali, lebo stále pršalo. Pri takejto intenzite dažďa je to obyčajne dosť šmykľavé. No mali sme grip. To je po minulých rokoch dosť prekvapivé. Zvyklo to byť veľmi rýchlo šmykľavé," pripomenul Räikkönen.

Ten sa ešte v samom závere tlačovej konferencie zamýšľal nad tým, či by nebolo lepšie zostať na trati a neprezuť. "Keď je po tom, tak sa hovorí ľahko. Nevieme, čo by sa stalo, keby som zostal vonku. Som si istý, že tie ultrasofty fungovali lepšie, a okrem toho som mal už značne použité gumy. Nevieme, či by to bolo v pohode, alebo či by to bola úplná katastrofa."

"Vždy je tam nejaká neznáma. Snažíte sa situáciu prehodnotiť a nové pneumatiky vám dajú grip. Vedeli sme, že jeden z Mercedesov bude mať staršie gumy. Zdalo sa, že rozhodnutia boli správne," dodal majster sveta z roku 2007.

Najnovšie z kategórie: NEMECKO

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk