F1.sk F1.sk

Hamilton si vydýchol: Komisári boli milosrdní a ponechali mu víťazstvo! (VIDEO)
zdroj: TASR/AP

Hamilton si vydýchol: Komisári boli milosrdní a ponechali mu víťazstvo! (VIDEO)

Lewisovi Hamiltonovi padol kameň zo srdca. Komisári ho po skončení Veľkej ceny Nemecka prešetrovali za vstup do boxovej uličky a následný návrat späť na trať poza vytýčený stĺpik a cez bielu čiaru, čo nebolo celkom v súlade s pravidlami. Reálne hrozilo, že tak príde o víťazstvo.

Pred kompetentných bol predvolaný na 18.15 h a po približne hodine a dvadsiatich minútach sme spoznali definitívny verdikt; síce to nebolo v súlade s pravidlami, ale Hamilton bol "len" napomenutý (prvé napomenutie v sezóne), takže si ponechal víťazstvo. Ak by dostal päť trestných sekúnd, čo sa všeobecne očakávalo, triumf by patril jeho kolegovi z Mercedesu Valtterimu Bottasovi.

"Komisári si pozreli video- i zvukové dôkazy, vypočuli si jazdca auta č. 44 (Lewisa Hamiltona) i zástupcu tímu," stojí v stanovisku. "Bolo jasné, že prišlo k porušeniu skôr spomínaného pravidla - jazdec celkom jasne prekrižoval čiaru oddeľujúcu vstup do boxov od trate." 

To "skôr spomínané pravidlo" bol odsek L, kapitoly IV, Článku 4 (d) Medzinárodného športového kódexu, ktorý niečo také zakazuje.

Komisári však zohľadnili aj niekoľko poľahčujúcich okolností. Pripomenuli, že tak jazdec, ako aj tím, úprimne priznali chybu a otvorene hovorili o skutočnosti, že nastal zmätok. V danej chvíli sa nestihli rýchlo "dohodnúť" na tom, či majú ostať na trati alebo prísť do boxov. 

Ďalšou poľahčujúcou okolnosťou bola skutočnosť, že sa tak stalo za safety carom, teda počas zníženej jazdnej rýchlosti a napokon bol poľahčujúcou okolnosťou aj fakt, že nevzniklo ohrozenie žiadneho súťažiaceho a všetko prebehlo bezpečne.

"Keď vezmeme do úvahy všetko spomenuté, vrátane zváženia predchádzajúcich narušení spomínaného pravidla, sme toho názoru, že napomenutie bude za spomínané narušenie pravidiel v tomto prípade vhodným trestom," dodáva verdikt, ktorý bol publikovaný o 19.31 h.

Najnovšie z kategórie: Foto & Video

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk