F1.sk F1.sk

Hamilton o Ferrari: Odrazu majú omnoho vyšší výkon
zdroj: TASR/AP

Hamilton o Ferrari: Odrazu majú omnoho vyšší výkon

Vyzerá to tak, že Ferrari a jeho odberatelia Haas so Sauberom budú v Hockenheime ťažiť z neuveriteľnej sily motora tejto značky. Dlho bol v tomto smere dominantný Mercedes, no odrazu sa udiali veľké veci a zdá sa, že Ferrari prevzalo žezlo. Ako inak si vysvetliť rapídny výkonnostný progres Haasu i Sauberu? Zdanlivo to do seba všetko zapadá.

V Hockenheime je to podobné ako v Silverstone: Ferrari na konkurentov na rovinkách získava veľké množstvo času, pričom teraz v Nemecku je to ešte výraznejšie. Všimol si to aj Lewis Hamilton, ktorý potvrdil svoje počudovanie. Uznal, že Ferrari spravilo celkom jednoznačné pokroky.

"Každý piatok len blafujú, takže ich dnešné časy veľa neznamenajú," povedal Hamilton na piatkovej tlačovke. "Dnes boli rýchli a myslím si, že zajtra to bude podobné: ak odrazu odniekiaľ nevytiahnu ešte viac času."

Celkovo je to medzi Red Bullom, Mercedesom a Ferrari dosť vyrovnané. Prvé dva tímy sú lepšie v zákrutách, Ferrari dominuje na rovinkách. "Dnes boli na tých rovinkách veľmi rýchli," pokračoval Angličan. "Podľa mňa je to zaujímavé, lebo nemajú nový motor, ale odrazu majú omnoho vyšší výkon. Bude zaujímavé pozorovať, či ho budú mať aj zajtra."

Ferrari síce v Nemecku nemá nový motor, ale všetci šiesti jazdci dostali nové jednotky MGU-K, čo sa teoreticky mohlo postarať o rozdiel. K tomu treba prirátať aj nové batérie, ktoré dostali len Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen. 

Padokom však už kolujú informácie o tom, že pohonná jednotka Ferrari využíva MGU-H celkom inak ako konkurenti a energiu dokáže rekuperovať omnoho rýchlejšie. FIA mala systém preveriť ešte po VC Azerbajdžanu a považuje ho za legálny.

Niečo už v tomto smere naznačil dokonca aj Nico Rosberg vo videu na YouTube. Síce nebol príliš konkrétny, ale disponoval zaujímavou informáciou o získavaní energie. Celá téma je však mimoriadne komplikovaná a vidí do nej len málokto.

"Ostatní (narážka na Ferrari, pozn. red.) robia zaujímavé veci," uznal aj Lewis Hamilton. "My sa však nemôžeme nechať rozptýliť tým, čo robia. Musíme sa len pokúsiť o to, aby sme odviedli najlepšiu možnú prácu. Práve na to sa koncentrujeme. Nie sme koncentrovaní na ostatných, nech už robia čokoľvek."

"My sa pokúšame len o to, aby sme porozumeli našim pneumatikám, ich teplotám a všetkým týmto veciam. Okrem toho musíme byť na štartoch čo možno najperfektnejší. Dúfajme, že to bude stačiť," dodal pretekár Mercedesu a štvornásobný majster sveta.

Najnovšie z kategórie: Nemecko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk