F1.sk F1.sk

Miami čaká odklad o rok, pomôže to záchrane VC Nemecka?
zdroj: TASR/AP

Miami čaká odklad o rok, pomôže to záchrane VC Nemecka?

Od budúceho roku sme mali mať v kalendári aj Veľkú cenu Miami, ale vôbec to nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zástupcovia mesta vydali prvotný súhlas, ale potom to uviazlo na sťažnostiach obyvateľov na všetky možné problémy. Ďalšie hlasovanie sa tak uskutoční až v auguste či v septembri a začína byť jasné, že v budúcom roku sa v Miami súťažiť nebude.

"Projekt Miami bol presunutý na rok 2020," informoval Auto Motor und Sport. "Zatiaľ totiž existuje príliš veľa nevyriešených otázok týkajúcich sa vedenia trate, úradov i vlastníkov pozemkov."

Pre kompetentných zo spoločnosti Liberty Media je to veľmi dôležité podujatie, ktoré je navyše otázkou prestíže. Ak sa chce Formula 1 na americkom trhu presadiť, treba všetko zvládnuť dokonale a preto do Miami nikto nechce ísť polovičato pripravený. Chce to perfektnosť. Radšej teda rok počkať.

Aktuálne máme v kalendári 21 podujatí a vyzerá to tak, že s Veľkou cenou Nemecka sa rozlúčime. Náhradou malo byť práve Miami, no ak to nevyjde, klesneme na počet dvadsať veľkých cien. Na poslednú chvíľu sa hľadá niekto, kto by svoje preteky dokázal zorganizovať v septembri, prípadne ešte o niečo neskôr.

"Odrazu sa debatuje aj o Veľkej cene Nemecka alebo o pretekoch v rámci veľkého zámorského turné v záverečnej tretine sezóny," prezradil AMuS, pričom obchodný riaditeľ Hockenheimu Georg Seiler už začal konať. Naďalej si však hudie svoje: chce zmenu finančných podmienok a nechce podstupovať riziko.

Aktuálna situácia mu však do určitej miery pomáha. V nedeľu bude vypredané a na tribúnach sa bude tiesniť 70 000 fanúšikov - to znamená, že organizátori nepôjdu do mínusu a ak by sa niečo podobné podarilo zabezpečiť aj v budúcom roku, žiadny problém.

"Sme otvorení alternatívnym modelom financovania," povedal Seiler, ktorý by navrhoval nižší vstupný poplatok, ale Liberty by za to dostala právo na vyšší podiel z príjmov, ktoré okruh vykáže. Ak by potom opäť prišlo 70 000 ľudí, každý by bol spokojný. Ak nie, Liberty by bola mierne stratová. Ale aj tak by to bolo lepšie, ako tieto preteky nemať vôbec.

Alternatívou by vraj mohli byť aj iné mestské preteky, ale zdroj neinformoval, o koho by išlo. Pripomenul však, že príklad Miami ukázal náročnosť rýchlej realizácie takéhoto kroku. Za rok sa to len sotva dá zvládnuť.

Najnovšie z kategórie: Nemecko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk