F1.sk F1.sk

Mercedes chce o rok využívať viac paliva, Force India lamentuje nad potrebou nového šasi
zdroj: Force India

Mercedes chce o rok využívať viac paliva, Force India lamentuje nad potrebou nového šasi

Príchod svätožiary pre tímy znamenal nutnosť výroby nového šasi. Inžinieri a šéfovia tímov dúfali, že po roku 2018 si konečne svoje šasi budú môcť nechať, no zmena v technických pravidlách sa im opäť postará o prácu. To pre veľké tímy nie je až takým problémom, no vo Force Indii, ktorá má jeden z najmenších rozpočtov vo Formule 1, sú z takéhoto vývoja sklamaní.

"Nanešťastie došlo ku zmene v pravidlách ohľadom paliva," cituje Andyho Greena, technického riaditeľa Force Indie, portál racefans.net. Od novej sezóny sa navýši palivový limit zo súčasných 105 na 110 kilogramov. A keďže súčasné palivové nádrže sú navrhnuté len na terajšie hodnoty, bude treba upraviť celé šasi.

"Mercedes plánuje využiť všetko to palivo. To nám bolo povedané, musíme teda auto prestavať tak, aby vyhovovalo. Je to frustrujúce. Radi by sme si šasi nechali, ale nemôžeme," skonštatoval Green.

Upraviť palivovú nádrž na pohľad nemusí byť taká nákladná operácia, no vo svete Formuly 1, kde sa kladie dôraz na každý milimeter, ide o náročný úkon. Podľa odhadov tímu to zvýši náklady o niekoľko miliónov dolárov.

Force India už práce na budúcoročnom aute začala. Bude pokračovať aj vo vylepšovaní tohtoročného, zároveň však bude klásť dôraz na také súčiastky, ktoré bude môcť použiť aj o rok.

"Budeme sledovať, či sú tu nejaké oblasti, ktoré by bolo možné využiť aj na budúcoročnom aute. To sme už začali vyvíjať," uzatváral Green. "Na toto auto však máme ešte veľa vecí. Pripravujeme vylepšenia, ktoré budú prichádzať ešte v rámci tejto sezóny."

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk