F1.sk F1.sk

Prečo si Sauber nakreslil značky v boxoch nakrivo?
zdroj: Alfa Romeo Sauber F1 Team

Prečo si Sauber nakreslil značky v boxoch nakrivo?

V priebehu britského súťažného víkendu sme v boxoch Sauberu mohli zhliadnuť netradičnú zaujímavosť. Značky, ktoré sú umiestnené na betónovej časti pitlane tesne pred garážou, boli totiž umiestnené nakrivo. Auto tak nestálo rovnobežne s boxovou uličkou, ako je to zvykom. Ale prečo?

"V športe, kde je akceptovateľná tolerancia často menej ako jeden milimeter, boxy Sauberu neboli nakrivo len o takýto malý úsek. Bolo to totiž celkom dobre viditeľné aj voľným okom," uviedol Jonathan Noble vo svojom príspevku pre Autosport+. "Ale toto šialenstvo malo svoje zdôvodnenie: rozhodnutie nakloniť 'pit box' bolo o hľadaní výhody."

Predstavitelia Sauberu jednoducho vycítili, že v tomto smere dokážu získať malú výkonnostnú výhodu. "Keďže tím má poslednú garáž na konci boxovej uličky, tak jazdec mohol čisto zamieriť k výjazdu z nej bez toho, aby sa potreboval vrátiť do rýchlej stopy. Preto v záujme toho, aby malo auto zabezpečený najrýchlejší možný príchod i odchod, nebolo potrebné mať tento pit box nakreslený absolútne presne."

"Mierne naklonenie boxu doprava sa postaralo o rýchlejší vstup do tejto oblasti, keďže jazdec tesne pred zastávkou nepotreboval zatáčať doľava. Nuž a navyše ho to perfektne nastavilo na čistý výjazd preč," pripomenul Angličan, podľa ktorého to stajni mohlo priniesť niekoľko desatiniek sekundy.

Síce to nie je veľa, ale aj táto skutočnosť dobre poukazuje na napredovanie Sauberu. Švajčiarska stajňa mala v posledných týždňoch najrýchlejšie zastávky v boxoch a keď dokáže určité množstvo času získať aj takouto inovatívnou procedúrou, ono sa to nazbiera. Sympatický počin, čo poviete?

Marcus Ericsson v boxoch
Alfa Romeo Sauber F1 Team

Najnovšie z kategórie: Veľká Británia

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk