F1.sk F1.sk

Mercedes potvrdil zaujímavé zmeny, Aldo Costa i Mark Ellis ustúpia do úzadia
zdroj: Mercedes

Mercedes potvrdil zaujímavé zmeny, Aldo Costa i Mark Ellis ustúpia do úzadia

Mercedes vydal vo štvrtok stanovisko, ktorým potvrdil niekoľko zaujímavých zmien. Tie nastanú od roku 2019 a budú sa týkať aj lídrov tímu. Napríklad aj šéfinžiniera Alda Costu, ktorý bude po novom "len" technickým poradcom. Chce totiž tráviť viac času s rodinou v Taliansku.

Costa prišiel do Mercedesu ešte v roku 2011 po tom, ako pôsobil vo Ferrari a v Minardi. "Zohrával kľúčovú rolu v štruktúrovaní tímovej technickej organizácie a pri jej vedení k majstrovským úspechom," skonštatovali strieborní.

Inžinierska skupina, ktorú ešte vedie Aldo, sa postupne vyvíja a viac sa bude koncentrovať na konštruktérske záležitosti. Jedným z jej najvyššie postavených členov sa stane hlavný konštruktér John Owen a zodpovedať sa bude technickému riaditeľovi Jamesovi Allisonovi.

Výkonnostný riaditeľ Mark Ellis sa rozhodol svoju pozíciu celkom opustiť a dopriať si voľno, ktoré sa však začne až uprostred roku 2019. V Brackley pôsobí od roku 2014, predtým sme ho registrovali v Red Bulle Racing, ale i v tímoch BAR a Jaguar Racing.

Novým výkonnostným riaditeľom bude od konca tohto roku šéf dynamiky vozidla Loic Serra, pričom Mark mu bude pomáhať až do polovice budúceho roku.

"Pre náš tím je to významný okamih a skvelá príležitosť," komentoval športový riaditeľ Toto Wolff. "Už mnohokrát sme hovorili o tom, že úspešnú organizáciu nemožno len tak zmraziť. Je to dynamická štruktúra a som hrdý na to, že pochodeň dokážeme hladko presúvať do rúk ďalšej generácie lídrov zvnútra tímu."

"S Markom i Aldom sme už niekoľko mesiacov diskutovali o tom, ako tento prechod zvládnuť a ako dať moc ich nástupcom," prezradil Rakúšan, podľa ktorého je Costa "výnimočný jednotlivec" a veľa sa od neho naučil napríklad aj po stránke pokory a skromnosti, ktorá je pre úspech taká potrebná.

"Keď som sa prvýkrát stretol s Markom, tak sme si ani len nepredstavovali ten úspech, ktorý spolu dosiahneme. Bol to 'sparring partner' v najlepšom slova zmysle," dodal Wolff.

Mark Ellis pripomenul, že posledných tridsať sezón išiel v motoršporte absolútne naplno: "Devätnásť z nich bolo v F1 a rozhodol som sa, že si od športu oddýchnem. Po osobnej stránke mi to umožní dopriať si prestávku, počas ktorej budem môcť zvážiť svoje ďalšie kroky; ostanem však súčasťou rodiny Mercedesu."

"Rád by som sa poďakoval hlavne Totovi, ktorý mi dal priestor na to, aby som pre tento neskutočný tím odviedol to najlepšie, čo vo mne je. Dostal som príležitosť nastúpiť na túto neuveriteľnú cestu, nuž a dostal som aj podporu od mojich kolegov inžinierov."

"Toto je nepochybne najlepší tím, pre ktorý som kedy pracoval - a to na každej úrovni jeho organizácie. Je doslova nabitý úžasnými ľuďmi so spoločným odhodlaním dopracovať sa k excelencii; a to pokorným a otvoreným spôsobom za snahy o spoluprácu. Je to ozaj súdržná organizácia, ktorá mi bude chýbať," priznal Ellis.

Aldo Costa označil sedem rokov pôsobenia v Mercedese za "úžasnú skúsenosť". Neboli vraj úspešné len po profesionálnej stránke, ale aj ako životná skúsenosť, ktorá "obohatila tak mňa, ako aj moju rodinu..."

"V roku 2011 som potreboval len pár týždňov na to, aby som sa v tíme udomácnil a dokázal sa pustiť do novej výzvy. Pomohol mi prístup mojich kolegov, ktorí ma vrúcne privítali, ale išlo tu aj o rešpekt i spoluprácu v rámci celého tímu."

"Videli sme, že tím napredoval a dosahoval úspech, ale máme aj novú výzvu: chceme vytvoriť ešte silnejšie zoskupenie, ktoré by sa dokázalo popasovať s výzvami ďalšej dekády. V priebehu posledného roku som s Totom a Jamesom pracoval na príprave dlhodobého nástupníckeho plánu, ktorý by ďalšej generácii pomohol s odvedením najlepšej možnej práce," priznal Costa.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk