F1.sk F1.sk

Key: Keď vidíte monopost F1 v Copse, je to brilantné
zdroj: Toro Rosso

Key: Keď vidíte monopost F1 v Copse, je to brilantné

Za nami je Veľká cena Veľkej Británie, ktorá dala jazdcom poriadne zabrať. Ale nielen im, pretože prejazd cez superrýchle zákruty spôsobuje poriadny hlavybôľ aj inžinierom. Tí musia pomôcť autá vyladiť tak, aby našli najideálnejší kompromis.

"Silverstone patrí medzi okruhy, na ktorých sme v minulosti veľa testovali," pripomenul šéfinžinier Toro Rosso James Key v rozhovore pre stránku Hondy. "Je to niečo podobné ako Barcelona, už je to akési spriaznené miesto, ktorému dobre rozumiete a viete, o čo vám musí ísť. A to aj napriek tomu, že konfigurácia okruhu sa v posledných rokoch zmenila. Momentálne tu už nemáme veľa takýchto okruhov, ale patrí medzi ne aj Suzuka, Monako, Monza, Spa, Silverstone a azda aj tá Barcelona."

"Avšak máme tu aj napríklad také Baku, kde potrebujeme porozumieť ešte množstvu vecí. Existuje celá zmes rôznych okruhov, ale Silverstone je celkom jednoznačne o tom, že 'toto miesto už poznám'."

Scuderia Toro Rosso oficiálne sídli v talianskej Faenze, ale továreň má aj v anglickom Bicestri, ktorý leží necelých 25 kilometrov od Silverstone. Pre Keya je to teda domáca veľká cena: "A bola to aj prvá veľká cena, ktorú som navštívil. Keď som mal možno desať rokov, tak som otca neprestajne otravoval. Bol fanúšik pretekárskeho športu, takže to nebolo až také ťažké. A napokon sme išli..."

"Spomínam si na to, že som stál v zákrute Club a sledoval som víťazstvo Nigela Mansella. Pre mňa to bol vždy výnimočný okruh a vždy som ho miloval. Jednak išlo o tú atmosféru, ale aj o všetko okolo toho... boli to mimoriadne šťastné pocity. Avšak aj samotný okruh je jednoducho úžasný. Keď vidíte monopost F1 v Copse, je to brilantné."

Angličan priniesol na svoje preteky aj rodinu a kamarátov. Poňal to aj ako zaujímavú spoločenskú udalosť. "Aj moje deti to majú mimoriadne radi, takže áno, tento víkend si užívam. Navyše je to jeden z okruhov, na ktorých vidíte ľudí a počujete dav."

Zďaleka to však nie je len o zábave, pretože Key má celkom iné úlohy. Mrzí ho, že jeho šasi nie je konštantne silné na všetkých typoch okruhov. "Je to tak trochu ako na horskej dráhe," skonštatoval James Key. "S tým, ako na tom sme, momentálne nie sme spokojní. Má to však množstvo rôznych príčin. Podľa mňa sme už ukázali aj mimoriadnu rýchlosť - potvrdilo sa to hlavne s Pierrom v Monaku a Bahrajne. Nemáme však konzistentnosť."

"Je jasné, že do určitej miery za to môže šasi. Máme však vylepšenia, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť ju. Do istej miery to aj hnevá: vieme, že na to môžeme mať, ale všetky maličkosti by sme museli zvládnuť správne. Keď do seba zapadnú, tak to skutočne funguje. V tomto roku je naša nekonzistentnosť taká, že tu ide až o tri desatinky sekundy na kolo. Nuž a to sa už môže postarať asi o taký rozdiel, aký je medzi top 10 a možno štrnástym miestom, prípadne vypadnutím v Q1."

"Je to teda také hore/dole, a keď sa pozriete na časy, ktoré dosahujú jednotlivé tímy, je to poriadne nabité. Musíte teda všetko zvládať perfektne. Na niektorých podujatiach sme z rôznych príčin neboli stopercentní a práve v tomto sa pokúšame dosiahnuť zmenu," dodal James Key.

Najnovšie z kategórie: Toro Rosso

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk