F1.sk F1.sk

Kubica prezradil, že mal s Ferrari podpísanú zmluvu
zdroj: Williams

Kubica prezradil, že mal s Ferrari podpísanú zmluvu

Robert Kubica pred pár týždňami v rozhovore pre Autosport hovoril o tom, že s Ferrari mal "ku zmluve bližšie, ako si mnohí mysleli". Podľa všetkého to bola pravda. Teraz sa ho totižto v podcaste F1 Tom Clarkson spýtal na bližšie detaily. A Kubicova odpoveď bola prekvapivo priamočiara — s Ferrari mal už podpísanú zmluvu.

Na otázku, či mal podpísanú zmluvu s Ferrari o tom, že v roku 2012 bude vo Ferrari jazdiť po boku Fernanda Alonsa, Poliak odpovedal jasne: "Áno."

Kubicovi sa podarilo dopracovať ku zmluve po rokovaniach so Stefanom Domenicalim, vtedajším šéfom Scuderie. Kontrakt mal však aj jednu nevýhodu; Poliak by v Maranelle zarobil menej ako v Renaulte. To mu, prirodzene, neprekážalo.

"Prvým cieľom je dostať sa do F1," približoval svoje myšlienkové pochody za vtedajšími rozhodnutiami Kubica. "Druhým je upevniť si pozíciu v F1, takže budete mať hodnotu a dobrú reputáciu. To je ťažšie ako vstup. A tretím je vyhrať šampionát alebo sa stať jazdcom Ferrari. Ja som titul nevyhral, a napokon som sa nestal ani pilotom Ferrari. Ale bol som veľmi blízko."

Všetky plány prekazila nehoda na pretekoch rally v roku 2011. Bolesť spôsobená zraneniami spočiatku nebola znásobená tým, že jeho rezervácia vo Ferrari mala čoskoro prepadnúť. Sklamanie a ďalšia bolesť začali z tohto zdroja prúdiť až neskôr.

"Moje zotavovanie sa bolo samo o sebe veľmi tvrdé. Prvých šestnásť až osemnásť mesiacov to nebolelo," hovorí o strate miesta vo Ferrari Kubica. "Bojoval som, koncentroval sa na liečbu. Prechádzal som si náročným obdobím."

"Čím viac času uplynulo, tým ťažšie to bolo, pretože nádej, že sa veci vyriešia, sa vytrácala. Zažil som momenty, kedy som sa dával dokopy neuveriteľne rýchlo, a potom prišli mesiace, keď sa operácie nedarili a ja som sa vrátil o šesť mesiacov späť. Nepretekať v F1 bolelo, ale bolelo to ešte viac, pretože som vedel, že som mal jazdiť vo Ferrari," zdôveril sa Kubica.

Pilotom v zime zvykne chýbať adrenalín, ktorý zažívajú počas súťažnej sezóny, nuž si ho chodia dopĺňať na iné podujatia. Kubica si vybral rally. Vysvetľuje však, že nešlo len o zábavu, ale bola v tom aj "túžba stať sa kompletnejším jazdcom, nájsť niečo, čo ostatní nemajú alebo čosi, v čom sa môžem zlepšiť."

"Nebol som spokojný s tým, aký som bol dobrý," hovoril na záver víťaz VC Kanady 2008. "Potreboval som viac. Myslel som si, že by mi to dalo rally. A aj mi to dalo. Problémom je, že cena za to bola príliš vysoká."

Najnovšie z kategórie: Robert Kubica

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk