F1.sk F1.sk

Toro Rosso naďalej skúma zničené zavesenie, zlyhaniu stále nerozumie
zdroj: TASR/AP

Toro Rosso naďalej skúma zničené zavesenie, zlyhaniu stále nerozumie

Toro Rosso stále hľadá príčinu zlyhania zavesenia Brendona Hartleyho. To mu vypovedalo službu počas brzdenia do zákruty Brooklands, čoho následkom bola aj jeho absencia v kvalifikácii. Podozrenie najprv padlo na novú špecifikáciu jedného z dielov zavesenia. Ukázalo sa však, že ten nebol priamo spojený so vzniknutou chybou.

V prípade Pierra Gaslyho FIA požadovala, aby tím všetky súčiastky predných závesov vymenil. Mechanici Gaslymu pre istotu nasadili staršiu špecifikáciu. V kvalifikácii a ani v pretekoch nemal žiadne problémy. V Hartleyho prípade sa objavila systémová chyba, pre ktorú musel auto po prvom kole odstaviť.

"Komponent, s ktorým sme mali problémy, nebol novej špecifikácie," cituje Jamesa Keya, technického riaditeľa Toro Rosso, Autosport. "V záujme prevencie sme tú jednu súčiastku nahradili staršou verziou, hoci so zlyhaním nemala nič spoločné."

"Veci stále prešetrujeme a snažíme sa ich pochopiť," pokračoval Key, ktorého zlyhanie prekvapilo. "Nikdy sme nemali žiadne problémy, určite nie tohto typu. Zvládli sme deväť veľkých cien bez akýchkoľvek ťažkostí. Áno, v Rakúsku sme mali poškodenie, ale tam si väčšina ľudí zničila autá, a okrem toho sme zaznamenali veľký náraz na jednom z tých obrubníkov."

"Nič podobné sme ešte nevideli. Všetka záťaž, ktorá pôsobila na ľavé predné zavesenie, bola v rámci limitov, na ktoré bolo navrhnuté. Tá časť auta má už niečo za sebou. Používali sme ju predchádzajúci deň, v Kanade — na trati s veľkým brzdením — a bola využitá aj v Bahrajne. Bola udržiavaná, testovaná, prešla si kontrolou kvality a všetko bolo v poriadku. Je dosť zvláštne, že sme zrazu mali takýto problém so súčiastkou, ktorá bola úplne normálna. Musíme zistiť, či nebola nejako poškodená," pokračoval 46-ročný britský inžinier.

Brendon Hartley
Toro Rosso Content Pool

Kúsky, ktoré sa po náraze podarilo pozbierať, sú teraz v továrni Toro Rosso. "Poslali sme ich späť do továrne, kde prejdú forenzným skúmaním, takže budeme vedieť zistiť, aké je poškodenie, čo je potenciálnou chybou a ako sa mohla udiať. Máme niekoľko možností, ktorými sa vieme vysporiadať s možnými výsledkami."

"Bez akýchkoľvek problémov sme zvládli preteky s Pierrom, takže máme pocit, že by to mohlo byť len jednorazové zlyhanie — kvôli súhre okolností, ktoré musíme ešte pochopiť, hoci nemôžeme spraviť len takýto odhad," dodáva Key. "Brendon mal obrovskú smolu, samozrejme, že to s ním nemalo nič, no negatívne to ovplyvnilo celý jeho víkend."

Hartleyho problémy v pretekoch mali byť len dôsledkom toho, že tím musel počas noci prestavať celé auto.

Najnovšie z kategórie: Toro Rosso

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk