F1.sk F1.sk

O tom, ako chce Gil de Ferran pomôcť McLarenu
zdroj: TASR/AP

O tom, ako chce Gil de Ferran pomôcť McLarenu

Neuspokojivé výkony McLarenu nabrali neúnosné rozmery. Z tímu sa porúčal Éric Boullier a do pozície nové športového riaditeľa sa dostal Gil de Ferran. Krátko po nástupe do funkcie prezrádza, že cestu McLarenu, ktorá by mala smerovať na vrchol Formuly 1, chce vydláždiť filozofiou sebazdokonaľovania sa.

Gil de Ferran má s motoršportom nemalé skúsenosti. V roku 2000 a 2001 sa stal šampiónom série CART Championship Car, v polovici minulého desaťročia pôsobil ako športový riaditeľ formulového tímu Hondy a jeho meno nechýbalo v sériách ako IndyCar či v americkej Le Mans.

"Úspechy, ktoré som nazbieral za volantom a aj akýkoľvek úspech, ktorý som mal ako biznismen, si myslím, že pochádza z mojej snahy o pochopenie mojich slabín," cituje de Ferrana Autosport. "Nebál som sa pozrieť do zrkadla a povedať 'toto som mohol spraviť lepšie, tamto som mohol spraviť lepšie, čo musím spraviť, aby som sa zlepšil?'"

"Veľmi skoro som zistil, že úspech neprichádza samému — keď ste sám, úspech sa nedostaví. Veľmi málo ľudí dokáže byť v živote úspešných len vďaka sebe. Väčšina z nich je súčasťou tímu," pokračuje Brazílčan narodený v Paríži. "Viem, ako združiť tím, spolupracovať, motivovať a koncentrovať ľudí, naozaj chápať tomu, kam smerujú a skutočne sa o veci zaujímať. Pretože podľa mňa najlepšie nápady prichádzajú uprostred noci, keď premýšľate o všetkých tých dobrých veciach pred ďalším dňom."

"Takto ja fungujem a toto je aj filozofia, ktorú prinášam do svojej práce. Na začiatku som bol Zakov poradca, nuž takto sa pozerám na veci. A budem v tom pokračovať, lenže s väčšou zodpovednosťou," podčiarkol de Ferran, ktorý sa cíti byť po jedenástich rokoch od jeho odchodu z Formule 1 "osobnostne oveľa lepšie pripravený, múdrejší a skúsenejší". Od jeho pôsobenia v Honde už stihol vlastniť tím v Le Mans, čo ho pripravilo na výzvu menom McLaren.

"Je mi jasné, že tento tím ma veľký talent. Hore či dolu, kamkoľvek sa pozriem, vidím šikovných ľudí, chlapcov, ktorí tu sú už dlhú dobu, ďalších, ktorí sú mladší, no rozhodne majú veľa talentu a intelektu. Myslím si, že kľúčovou bude komunikácia a mať v istých veciach jasno. Podľa mňa nás to posunie vpred."

Fernando Alonso vo Veľkej Británii skončil na ôsmej priečke, čo McLaren vo svojej situácii určite berie všetkými desiatimi. De Ferran odmieta predpovedať, kedy začne McLaren robiť výraznejšie pokroky v oblasti aerodynamiky, posledný víkend však považuje za posun dopredu.

"Stred poľa je tak nejak tesný, ale konkurencii sme o čosi bližšie. Musíme pokračovať so sklonenými hlavami. Jediná vec, ktorú máme pod kontrolou, je náš výkon. Musíme aj naďalej robiť pokroky," dodal de Ferran.

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk