F1.sk F1.sk

Villeneuve nerozumie taktike Williamsu: S platičom prerobíte
zdroj: Williams

Villeneuve nerozumie taktike Williamsu: S platičom prerobíte

Tím Williamsu je už nejaký ten čas vďačným terčom kritiky Jacquesa Villeneuveho. Hoci sa v ňom stal majstrom sveta, nezdá sa, že by to jeho vyjadrenia nejako miernilo. Situácia v tíme je podľa neho žalostná. Všetko sa to začína výberom jazdcov. Najnovšie sa pustil do Sergeja Sirotkina, ktorý podľa neho nemá schopnosti na to, aby pôsobil vo Formule 1 a pomohol stajni z Grove.

V rozhovore pre motorsport-total.com Villeneuve hodnotí Sergeja Sirotkina: "On má hlavne šťastie, že vo Formule 1 vôbec je. Ak sa pozriete na jeho kariérnu cestu do F1, nenájdete v nej žiaden dôvod na to, aby tu bol. Mal by byť rád aj za to, že je v najhoršom tíme."

Čo sa píše v riadku s úspechmi v životopise Sergeja Sirotkina? V seriáli GP2 skončil v rokoch 2015 a 2016 na treťom mieste. Za dve sezóny vyhral dokopy trikrát, no nikdy nepatril medzi väčších kandidátov na titul. Pre porovnanie, tituly v spomínaných rokoch získali Vandoorne a Gasly.

Sirotkinovi možno chýbajú skúsenosti, no peniaze určite nie. Podľa Villeneuveho sú práve skúsenosti dôležitejšie ako mamon. "Problémom je, že ani jeho tímový kolega ich nemá veľa, čo sa takto môže naučiť? Keby mal po boku Felipeho (Massu, pozn. red.) alebo jedného z ostatných chlapcov, mohol by sa voľačomu priučiť. Ale pri Lancovi?"

"Tak sa nenaučíte nič," odkazuje Kanaďan. A hoci Williams nemá veľmi silný monopost, je presvedčený, že nie je chyba iba v ňom. Na otázku, či by s Williamsom FW41 dokázali iní piloti zajazdiť lepšie, Villeneuve odpovedá jasne: "Áno, pozrite sa na Alonsa a McLaren."

"V tom je ten rozdiel. Potrebujete skúsenosti." Alonso v McLarene svojho kolegu jasne poráža. Keby mal Woking dvoch Vandoornov, toľko bodov by istotne nemal. Williamsu však taký Alonso chýba.

Sirotkin to teda nemá dobre rozohrané. Kedy by si mal začať hľadať nové pôsobisko pre budúcu sezónu? "Už mal začať, ale ktorý tím ho vezme? Po takomto roku…"

Po tohtoročných skúsenostiach Williamsu Villeneuve varuje ostatné tímy pred angažovaním pilotov podobných Sirotkinovi, ktorí do tímu prinesú peniaze. Tie totižto prichádzajú len naoko. "Ak zamestnáte platiaceho jazdca, dokonca aj keď má pätnásť alebo dvadsať miliónov, a potom v šampionáte skončíte na poslednej priečke, stratíte viac ako získate."

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk