F1.sk F1.sk

Alonso a "tri tímy Ferrari": Na čo Fernando narážal?
zdroj: Alfa Romeo Sauber F1 Team

Alonso a "tri tímy Ferrari": Na čo Fernando narážal?

Už v Rakúsku sme mali možnosť vidieť, že do top 10 sa dostalo všetkých šesť jazdcov s pohonnými jednotkami Ferrari. Scuderia nadviazala užšiu spoluprácu s Haasom i Sauberom a ono sa to začína prejavovať. V silverstonskej kvalifikácii sme mali v top 10 piatich takýchto jazdcov, teda všetkých okrem Marcusa Ericssona.

Nuž a Fernandovi Alonsovi sa to príliš nepozdáva, aj keď na druhej strane vidí v tejto skutočnosti aj určité výhody. V sobotňajšom rozhovore pre španielsku televíziu hovoril o "troch tímoch Ferrari". Na následnom stretnutí s novinármi dostal otázku týkajúcu sa tejto témy. Ako by tieto slová vysvetlil? "Nie je to len o tom, že Haas a Sauber sú pred stredom poľa," skonštatoval Alonso. "Rozhodne profitujú zo skúseností Ferrari."

Pravidlá sú postavené tak, že na to, aby ste boli "konštruktérom", si určité veci musíte vyrábať vo vlastnej réžii. Ale všetko ostatné je možné odkúpiť a presne o to sa tieto stajne snažia. Stačí im pomerne malý počet zamestnancov a všetko, čo sa dá, obdržia od Ferrari. Sauber k tomu dostal ešte aj kvalitného pretekára z liahne červených Charlesa Leclerca.

Alonso už pred časom povedal, že "Haas je replika Ferrari". Za svojimi slovami si naďalej stojí, len nechápe, prečo v tomto smere novinári vždy citujú práve jeho. To isté totiž podľa neho hovoria aj iní pretekári. "Hovorím to tak isto, ako to hovorí každý," zdôraznil majster sveta z rokov 2005 a 2006. "V Austrálii som o Haase niečo povedal a teraz to vyzerá tak, ako keby o Haase niečo hovoril len Alonso."

Na druhej strane však uznal, že pre šport ako taký to nie je zlé. "Pre Formulu 1 i pre nich je dobré, že i s menším rozpočtom a menším množstvom zdrojov vedia byť konkurencieschopní. Toto už nie je taký Sauber, ako v predchádzajúcich rokoch. Skôr sa to podobá na Sauber s Pérezom a Kobajašim z roku 2012. Sergio vtedy získal dokonca aj pár pódií. Neviem, či sa im to podarí aj teraz, ale Sauber sa určite uberá správnym smerom."

"Pre McLaren i pre ostatných je to rozhodne motivácia tvrdo pracovať. Vieme, že na scéne už nie sú malé tímy. Vypadnúť v Q1... tak to sa teraz môže prihodiť každému. Teraz vypadol aj jeden Renault, čo bolo ešte v Austrálii alebo v Číne nemysliteľné. Ale sú to dobré správy a z pohľadu športu je to celkom zaujímavé. Každý víkend je to dosť vyrovnané a nikto nemá istotu, že sa dostane cez Q1. To je dobrá správa pre všetkých," dodal Fernando Alonso.

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk