F1.sk F1.sk

Allison o strategickom zaváhaní: Teraz by už správne rozhodla aj moja mama
zdroj: Pirelli Motorsport

Allison o strategickom zaváhaní: Teraz by už správne rozhodla aj moja mama

Mercedes spravil v priebehu aktuálnej sezóny už niekoľko zvláštnych strategických rozhodnutí. Pozorovateľ anglickej televíznej stanice Channel 4 a bývalý pretekár Karun Čandhok vyrátal, že sa tak stalo už štyrikrát.

V Rakúsku išlo o pomerne jednoznačnú situáciu. Valtteri Bottas mal v štrnástom kole technický problém a vyvolal fázu virtuálneho bezpečnostného vozidla (VSC). Pretekári vtedy musia spomaliť a držať sa určitej "delty". V danom okamihu je veľmi výhodné prísť do boxov pre nové pneumatiky, pretože jazdec stratí relatívne menšie množstvo času. V boxoch je síce rovnako dlho, ale celý zvyšok štartového poľa, ktorý ostane na trati, ide pomalšie.

Nuž a pretekári Red Bullu i Ferrari okamžite prišli pre nové pneumatiky, pričom ich tímy vybavili oboch jazdcov súčasne. Lewis Hamilton však ostal na trati a v tej chvíli bolo zle nedobre. Skúsenému pozorovateľovi bolo zrejmé, že ak sa fáza VSC okamžite skončí a Angličan nestihne prezuť v ďalšom kole, doplatí na to. A tak sa aj stalo: Bottasov monopost bol rýchlo odprataný a Hamilton nedostal príležitosť na nápravu chyby.

"Bola to chyba," priznal technický riaditeľ Mercedesu James Allison v uverejnenom videu. "Bola to chyba, mali sme ho totiž povolať do boxov. Stratégia je jednou z tých vecí, pri ktorých pri spätnom pohľade jednoznačne viete, čo ste mali spraviť. Ak by mala tento spätný pohľad, ktorým disponujeme po spravení rozhodnutia, tak by správnu vec urobila ešte aj moja mama."

"Ale v danom okamihu je stratég postavený pred väčšiu dilemu. S pretekárom, ktorý je vo vedení podujatia, je vždy spojená najväčšia dilema, pretože môže stratiť najviac zo všetkých. Nechceli by sme dopadnúť tak, že by sme zastali len my a všetci ostatní by pokračovali: tým pádom by sme za nimi mohli uviaznuť."

"Nuž a napokon sme si mysleli, že fáza VSC potrvá viac ako jedno kolo. Tým pádom sme si chceli počkať na to, čo spravia tí za nami. Uvideli by sme, či zastanú alebo nie a rozhodli by sme sa v druhom kole. Avšak fáza trvala len jedno kolo a všetci za nami zašli do boxov. Mimoriadne sme na to doplatili, pretože mali možnosť falošnej zastávky, pričom tá naša nás vyšla draho. Bola to veľká chyba. Ak by sme následne z pretekov nevypadli, tak by sme za ňu aj draho zaplatili," dodal James Allison.

Najnovšie z kategórie: Rakúsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk