F1.sk F1.sk

Nezastaviteľný Alonso: Štyri body vybojoval s krídlom z roku 2017
zdroj: Pirelli Motorsport

Nezastaviteľný Alonso: Štyri body vybojoval s krídlom z roku 2017

Nad výkonom Fernanda Alonsa na Red Bull Ringu nejeden udivene nadvihne obočie. Španiel musel po kvalifikácii meniť krídlo, za čo štartoval z boxovej uličky. Zisk ôsmeho miesta je o to prekvapujúcejší, že Alonso musel jazdiť s vlaňajšou špecifikáciou predného krídla.

Piloti McLarenu zlomili predných krídel viac ako dosť. Najskôr v tréningoch prišli o dve kvôli vysokým obrubníkom, na ktoré vybehol Stoffel Vandoorne, a potom sa v kvalifikácii Alonso postaral o ďalšie. Tímu zásoby novej špecifikácie došli.

Nasadili preto krídlo z roku 2017. A pretože medzi kvalifikáciou a pretekmi platí pravidlo parc fermé nepovoľujúce nasadenie inej špecifikácie, Alonso musel štartovať až z boxovej uličky. Pred pretekmi vôbec netušil, ako sa bude auto so starým predným krídlom chovať. To je totižto kľúčové aj pre všetky ostatné aerodynamické komponenty na aute.

"Netušili sme, ako bude auto fungovať — hlavne potom, čo sme sa rozhodli pre jedno z minuloročných krídel," povedal Alonso. "Nevedeli sme ani to, aký sklon máme klapkám nastaviť, pretože toto auto s ním ešte nikdy nejazdilo. Do pretekov sme šli tak trochu poslepiačky."

Fernando Alonso a Sebastian Vettel
TASR/AP

Alonso vo svojom prvom stinte jazdil len na devätnástej priečke. Nedostal príležitosť ukázať svoje umenie v prvom kole a získať viac pozícií; ochudobnil ho o to štart z boxov. V tímovej vysielačke znel frustrovane: "Nebudem tu jazdiť 71 kôl."

Napokon však začal stúpať. Dopredu sa dostal aj vďaka pneumatikám, s ktorými mal zvyšok oveľa väčšie problémy. To Alonsovi nešlo do hlavy. "Pokiaľ viem, po zastávkach začalo mať veľa ľudí problémy s pľuzgiermi na zadných gumách, my sme ich nemali. To nám v posledných pár kolách umožnilo posunúť sa vyššie v poradí. Musíme pochopiť, prečo sme netrpeli tvorbou pľuzgierov. Ak sme spravili niečo inak ako ostatní, bolo to kľúčové pri predieraní sa štartovým poľom."

"Splnil som to, čo som vo vysielačke sľúbil. Začali sme preteky s cieľom získať body a ja som ich priviezol," hrdil sa skúsený Španiel. "No neboli to preteky s malým množstvom problémov. Hlavne na začiatku som bol uprostred veľkej premávky. Boli sme úplne zaseknutí, lebo sme nasledovali šesť alebo sedem áut."

"S ôsmym miestom som spokojný, teraz ideme do Silverstone, na našu domácu veľkú cenu. Musíme podať lepší výkon a snáď aj skórovať viac bodov," dodal Alonso.

Najnovšie z kategórie: Rakúsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk