F1.sk F1.sk

Haas má za sebou víkend snov, tím už poškuľuje po konečnom štvrtom mieste
zdroj: Haas F1 Team

Haas má za sebou víkend snov, tím už poškuľuje po konečnom štvrtom mieste

Americký tím Haas dosiahol v nedeľu najväčší úspech svojej trojročnej histórie; Romain Grosjean prešiel cieľom VC Rakúska na štvrtom a Kevin Magnussen na piatom mieste. Získali teda 22 bodov a napodobnili to, čo mohli dosiahnuť už v Austrálii. Tam však obaja napokon vypadli pre nedobre upevnené kolesá.

"Kámo, budeš si musieť pozrieť zadné pneumatiky. Sú na nich také pľuzgiere, aké si ešte nikdy nevidel!" kričal Francúz po prejazde cieľom svojmu inžinierovi. 

"Pre nás všetkých, pre celý tím, je to skvelý deň," hovoril neskôr Grosjean pred prítomnými novinármi. "Táto stajňa si zaslúžila takýto výsledok. Je to neskutočné, bola to naša 50. veľká cena. Som mimoriadne šťastný, počas víkendu sme odviedli úžasnú prácu."

"Áno, mali sme aj šťastie, že autá Mercedesu vypadli, ale bol to skvelý víkend a máme na čom stavať. Tu a tam vieme niekoľko vecí ešte zlepšiť, ale som rád, že som zvládol taký dlhý stint. Posledných dvadsať kôl nebolo zábavných. Na zadných gumách som mal pľuzgiere a bál som sa, že kedykoľvek môžu vybuchnúť," dodal Romain Grosjean, ktorý v pätnástom kole prezul z ultrasoftov na softy a s nimi potom odjazdil celých 55 kôl.

Romain Grosjean
Haas F1 Team

Obrovskú radosť mal aj jeho dánsky kolega. "Dobrá práca chlapci, zaslúžili ste si to. Spravodlivosť za Austráliu. Sme späť," zneli prvé Magnussenove slová. "Je to úžasné, na tím som mimoriadne hrdý."

Šéf Haasu Günther Steiner použil rovnaké slovo ako Daniel Ricciardo po monackom víťazstve: "redemption", teda kompenzácia. "Napravili sme to. Tím sa nikdy nenechal demoralizovať, každý poznal potenciál tohto auta," skonštatoval Steiner. "Je to fantastické. Boli to naše 50. preteky a máme štvrté a piate miesto. Je to pre našich chlapcov a asi si viete predstaviť, akí sú šťastní. Obe autá na bodoch, Romain bodoval prvýkrát v tomto roku. Veľmi úspešný víkend."

Magnussen má na svojom konte už 37 bodov a medzi jednotlivcami sa dostal na siedme miesto pred Fernanda Alonsa (36) a Nica Hülkenberga (34). "Neskutočné," radoval sa. "Siedme miesto je najlepšie zo zvyšku sveta. Máme tu totiž tri tímy, s ktorými reálne nikto nemôže bojovať. Ak by som skončil siedmy, tak by to znamenalo, že som vyhral svoj malý šampionát."

Kevin Magnussen v cieli VC Rakúska
Haas F1 Team

"Ale našou slabinou je aj naďalej konzistentnosť," pokračoval Kevin Magnussen. "Nemáme problém s čistou rýchlosťou auta, ale s tým, aby sme z neho každý víkend dostali to isté. V tomto roku máme veľmi dobré auto, ale aj tak príde niekoľko víkendov ako Monako... a sčasti aj Montreal. Je to omnoho lepšie ako v minulom roku, ale potrebujeme to zvládnuť."

"Až sa bojím povedať, že by sme mohli obsadiť konečné štvrté miesto. Znie to až príliš dobre na to, aby to bola pravda. Každý hovoril, že Force India odviedla v posledných rokoch úchvatnú prácu a platí to, pretože je to malý tím. My sme však ešte omnoho menší a aj tak bojujeme o štvrté miesto. Som skutočne veľmi hrdý," dodal Magnussen.

Haas má na svojom konte aktuálne 49 bodov a je piaty. Štvrtý Renault má 62 bodov, šiesty McLaren 44 a siedma Force India 42. Vyzerá to na pekný boj.

Haas a radosť zo štvrtého a piateho miesta na VC Rakúska
Haas F1 Team

Najnovšie z kategórie: Rakúsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk