F1.sk F1.sk

FIA zvažuje odstránenie šikany, v piatok sa o tom poradí s jazdcami
zdroj: Toro Rosso Content Pool

FIA zvažuje odstránenie šikany, v piatok sa o tom poradí s jazdcami

V piatok pred Veľkou cenou Rakúska je na pláne stretnutie pilotov s Charliem Whitingom. Jednou z tém, ktoré sa budú na ňom preberať, je možné odstránenie šikany na rovinke Mistral okruhu Paula Ricarda.

Niektorí jazdci sa obávali nedostatku predbiehania, čo sa napokon ukázalo ako zbytočné. Alain Prost však hovoril aj o náročnosti pretekov — bez šikany by bolo treba ubrať z aerodynamického prítlaku a v zákrutách sa viac snažiť. V neposlednom rade sa však pozerá aj na fanúšikov. Jedna z tribún leží priamo pri spomínanej šikane. Keby tam šikana nebola, aj tribúna by bola zbytočná.

"Bolo to spoločné rozhodnutie. Navrhol to okruh a nevideli sme žiaden dôvod na to, aby sme ku tomu povedali niečo iné," vysvetľoval Charlie Whiting. "Chceli sme mať dve dlhé DRS zóny, zdalo sa, že by to na rovinke mohlo celkom dobre fungovať."

"Teraz tu máme prúd názorov, že sme to mohli spraviť aj bez nej. Všetky tímy a jazdci však o tom vedeli už dlhý čas," pripomína pretekový riaditeľ. "Tímy na trati testovali, takže som bol trochu prekvapený, keď som to v piatok z ničoho nič začul."

Rozhodnutie FIA nebude závisieť len od názorov jazdcov. Takto upravený okruh bude musieť spĺňať aj bezpečnostné štandardy — jedným z nich sú aj dostatočne veľké výbehové zóny.

"Určite môžeme spraviť simuláciu tejto rovinky a pozrieť sa na to, či je na také niečo výbehová zóna postačujúca. Chcel by som ale počuť aj názory jazdcov, keďže už mali príležitosť na okruhu pretekať. Videli sme pár slušných manévrov. Nemyslím si, že tie by sme videli aj v opačnom prípade. Je to však vec názoru. Rád to so zainteresovanými prediskutujem. Môžeme začať (v piatok, pozn. red.)," dodal Whiting, ktorý je ochotný do toho ísť, ak "budeme mať dosť silné argumenty".

Carlos Sainz sa domnieva, že okruh bude oveľa atraktívnejší, ak nebude rovinka Mistral predelená na dva úseky. "Videl som preteky Formuly 3 a aj vytrvalostné. Trať vyzerala štýlovo. Okruhu by to vrátilo charakter, ktorý mu teraz chýba. Všetci by o rovinke a o zákrute za ňou hovorili ako o rovinke v Baku a brzdení do jednotky."

"Mali by sme tam dobrý zákryt a posledný sektor by bol s menším prítlakom oveľa ťažší. Bola by to veľká zábava. Myslím si, že to FIA do budúceho roka zváži," doplnil pilot Renaultu.

Najnovšie z kategórie: Paul Ricard

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk