F1.sk F1.sk

Podľa Prosta šikana na Paul Ricard nepatrí
zdroj: Red Bull Content Pool

Podľa Prosta šikana na Paul Ricard nepatrí

Paul Ricard hostí Veľkú cenu Francúzska po dlhých 28 rokoch. Posledným víťazom tunajších pretekov je Alain Prost, ktorému sa to podarilo v jeho Ferrari 641. Odvtedy sa okruh dosť zmenil, podľa Prosta však nie nevyhnutne v dobrom. Privítal by predovšetkým zrušenie šikany na rovinke Mistral.

"Len bez šikany má pre mňa tento okruh tú skutočnú identitu," povedal Prost pre BBC, ktorý v roku 1990 jazdil na skrátenej verzii — rovinku Mistral však nič nerozdeľovalo. "Robilo to okruh úplne iným, pretože ste museli jazdiť s oveľa menším prítlakom."

Jedným z dôvodov, prečo sa FIA rozhodla využiť aj šikanu, je fakt, že piloti by do zákruty Signes prichádzali vo veľkých rýchlostiach, čo by mohlo byť potenciálne nebezpečné. Podľa Hamiltona je však teraz slávna zákruta hravo zvládnuteľná aj na plný plyn.

Prost si myslí, že by to odstránenie šikany zmenilo. "Samozrejme, že by to bolo veľmi rýchle. Signes by nebola zákruta na úplne plný plyn. Je to iné."

Okrem bezpečnosti sa pod zaradením do repertoára zákrut dostala aj kvôli možnostiam na predbiehanie. Organizátori sa totižto domnievali, že by tým pridali ďalšie miesto ideálne na útok.

"Chceli ju pridať, aby sa z nej stalo miesto na predbiehanie. A tiež pre fanúšikov na tribúnach. Vždy máte dobré dôvody, mne je ťažko kritizovať. Ak však piloti chcú niečo povedať, je dobré, ak môžu vyjadriť svoj názor," ďalej rozvinul svoje myšlienky štvornásobný majster sveta.

V pretekoch však neočakáva príliš veľa akcie. "Práve som mal dlhú diskusiu s Patom Symondsom a Rossom Brawnom o budúcnosti. Vieme, že nie sme v najlepšej situácii, pokiaľ ide o šou. Niekedy sa niečo stane a neviete, prečo sú niektoré preteky dobré. Veľa to závisí od pneumatík a od spôsobu, akým s nimi narábate."

"Ak každý ide na rovnakú stratégiu, bývajú to nudné preteky. Ale ak sa rozhodnú pre odlišné… Preto stojím za výmenami gúm a väčšej voľnosti pri pneumatikách," dodal Prost.

Najnovšie z kategórie: Alain Prost

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk