F1.sk F1.sk

Od úmrtia Jamesa Hunta uplynulo už 25 rokov
zdroj: McLaren

Od úmrtia Jamesa Hunta uplynulo už 25 rokov

Podľa vlastných slov vystriedal 5 000 žien a len počas majstrovského týždňa 1976 v Japonsku skončilo v jeho posteli 33 hostesiek. Aj taký bol James Hunt.

V piatok 15. júna 2018 uplynulo od smrti Jamesa Hunta už 25 rokov. Nezvyčajná osobnosť formuly 1 hýrila celý svoj život a keď s tým prestala, prišiel koniec. Brit pil, fajčil, cudzie mu neboli ani drogy. Podľa vlastných slov vystriedal 5 000 žien a len počas majstrovského týždňa 1976 v Japonsku skončilo v jeho posteli 33 hostesiek. Bol dvakrát ženatý a do poriadku ho dala až priateľka Helen Dysonová. Skoncoval so všetkým, ale zomrel. Z ničoho nič. Mal len 45 rokov.

"Pre mňa bol James najcharizmatickejšia osobnosť, akú kedy formula 1 mala," skonštatoval Niki Lauda o svojom veľkom rivalovi a súperovi, ktorých boj sme si pred pár rokmi pripomenuli prostredníctvom filmu Rush. "Bol to posledný 'pestrý pes' tohto športu." 

Blonďavého sympaťáka mnohí označovali za Micka Jaggera motošportu. V efjednotke debutoval v roku 1973, ale šport pre neho nikdy nebol na prvom mieste. Syn burzového makléra sa hlavne bavil - dennodenne pil a balil dievčatá. "Zajtra už môžem byť mŕtvy," hovoril vraj sympatickým devám pri tom, ako ich ťahal na svoj apartmán. Na súťažnom overale nosil nápis "Sex - raňajky šampiónov". A to hovorí za všetko.

"Bol totálne divoký, ale vždy džentlmen," zaspomínal si na svojho kamaráta bývalý prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Max Mosley. Zaujímavý postreh pridal aj Hans-Joachim Stuck: "Denne vypil minimálne desať až pätnásť plechoviek piva. A bolo mu jedno, či je pred pretekmi alebo po nich." 

James Hunt a Teddy Mayer
James Hunt a Teddy Mayer (McLaren/Twitter)

Medzi rokmi 1973 až 1979 stihol absolvovať 92 veľkých cien a polovicu z nich nedokončil. Vyhral v desiatich, ale stačilo mu to na zisk majstrovského titulu. Stihol sa nezmazateľne zapísať do análov športu, dnes je z neho legenda.

Jeden zo súperov Hunta, Jody Scheckter, sa vždy čudoval, ako to James pri svojom životnom štýle zvládal. "Ja som trénoval ako blázon," usmial sa Juhoafričan. "Sex som nemal tri dni pred pretekmi. Nemohol som byť profesionálnejší. Chodil som aj na párty, ale len vtedy, ak sme nesúťažili. James bol však neskutočný. Pamätám si na Japonsko, kde to bolo v tom čase veľmi formálne. Prejav mali postupne viacerí významní ľudia a on prišiel na pódium bez topánok s roztrhanými džínsami a v starom tričku."

S Huntom si svoje zažil aj britský komentátor Murray Walker. "Bol to produkt celkom inej doby," vysvetlil Walker. "Veľa pil, veľa fajčil a zaujímal sa o ženy. A tie o neho. Inak to však bol mimoriadne milý chlapík. Vedel byť neuveriteľne šarmantný, no inokedy aj totálne drzý a nepríjemný, panovačný a arogantný. Bol absolútne výbušný, mohlo to byť úplne hrozné. Pamätám si na komentovanie Veľkej ceny Austrálie, kedy jeden z technikov spravil čosi, čo ho nahnevalo. Vykričal sa na neho a zúril, pričom ten chlapík nespravil nič zlé."

Scheckter si spomína aj na to, že Hunt nikdy nechcel súťažiť na ováloch. "Desilo ho to. Nebol taký ´macho´, ktorý by spravil všetko. No pozrite sa na to ako žil a všetky veci okolo toho. Ktovie, aký dobrý by bol, keby to nerobil. Miestami sa aj dosť zanedbával... Po podujatí vo Watkins Glen som ho vyzdvihol v New Yorku a on ani nespal, ani sa nekúpal. Nastúpil do auta a tak smrdel, že som musel mať celú cestu na letisko vystrčenú hlavu z okna," dodal Jody Scheckter.

James Hunt absolvoval v F1 92 veľkých cien, štrnásťkrát stál na pole position, desať podujatí vyhral, 23-krát vystúpil na pódium, zaznamenal osem najrýchlejších kôl a nazbieral 179 bodov. Jeho najväčší úspech sa dostavil v roku 1976 keď získal majstrovský titul.

James Hunt
McLaren

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk