F1.sk F1.sk

Whiting potvrdil Vettelove slová: Pod VSC sa dá získať čas k dobru
zdroj: Red Bull Racing

Whiting potvrdil Vettelove slová: Pod VSC sa dá získať čas k dobru

Sebastian Vettel pred niekoľkými týždňami povedal, že počas fázy virtuálneho bezpečnostného vozidla (VSC) existuje možnosť využiť určitú dieru v systéme.

Nebol síce príliš konkrétny, ale povedal, že "existuje možnosť byť pod VSC rýchlejším". Riaditeľ pretekov Charlie Whiting sa tomu vtedy začudoval a odvetil, že "vôbec netuší, o čom hovorí". Teraz však uznal, že niečo sa predsa len dá spraviť.

"Áno, teraz som to už pochopil," povedal Whiting, ktorého slová cituje nemecká verzia Motorsport.com. "Kalkulácia, ktorú systém vyhodnocuje každých 50 metrov, je založená na vzdialenosti od cieľovej čiary. Ak však túto vzdialenosť dokážete skrátiť, niečo málo získate."

Vettel to naznačoval už pred časom slovami, že sa tak dá spraviť vtedy, ak budete voliť "smiešne stopy". Ak to chápeme správne, pretekár by si takto mohol daný 50 metrový sektor o niečo skrátiť a minimálne z toho profitovať.

Whiting sa už vraj na vec pozrel spolu s výrobcom softvéru a spoločne usúdili, že na jedno kolo by takto pretekár vedel získať okolo 150 tisícin sekundy. Nie je to veľa, ale ak trvá fáza VSC tri kolá, tento čas sa zvýši na takmer pol sekundy. "A to už v F1 má určitú hodnotu," prikývol Whiting.

"Určite to budeme vedieť napraviť a spraviť o niečo bezpečnejším voči zneužitiu," dodal Charlie Whiting.

Systém VSC funguje v konečnom dôsledku tak, že jazdci v maršálskom sektore, ktorých je na okruhu okolo 20, nemôžu byť rýchlejší, ako je predpísaný delta-čas. Toto na prvý pohľad vyzerá ako pravidlo, ktoré predsa len nikto nedokáže obísť. Aj tak sa však našla "diera"...

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk