F1.sk F1.sk

Coultharda vytáča pokračujúci prechod vysielania na platené stanice
zdroj: Red Bull / GEPA

Coultharda vytáča pokračujúci prechod vysielania na platené stanice

Štatistiky ukazujú, že sledovanosť pretekov Formuly 1 postupom času klesá. Z dlhodobého hľadiska to nie je dobrý jav, pretože k športu sa tak dostáva čoraz menšie množstvo fanúšikov. Do veľkej miery však za to môže skutočnosť, že preteky v mnohých krajinách nie sú vysielané na voľne dostupných programoch. Mladých je takto ťažké podchytiť a z doterajších fanúšikov nie je každý ochotný platiť.

Od budúceho roku nastane podobný problém aj vo Veľkej Británii. Tam vysiela všetky preteky Sky Sports F1, ale desať veľkých cien ide v priamom prenose aj na Channel 4. Onedlho to však vo voľne dostupnej verzii nepôjde vôbec, čo sa bývalému pretekárovi Davidovi Coulthardovi rozhodne nepozdáva.

"Na konci roka plánujem pochod na kancelárie Liberty," usmial sa Coulthard v rozhovore pre Motor Sport. "Zavolám všetkých fanúšikov Formuly 1, aby si sadli pred budovu a neodídeme až do okamihu, kým vysielanie nevrátia na kanál voľne dostupnej televízie. Ja som vyrastal pri sledovaní Formuly 1, ale uznávam, že vtedy sme mali len tri televízne programy. Dnes majú mladí veľké množstvo možností a stimulov. Ak však ešte zmenšíme príležitosť na ich oslovenie, tak pochopiteľne zmenšíme aj veľkosť publika."

Podobné je to však aj pri iných športoch, ktoré sa v zásade uberajú rovnakým smerom. Napokon už aj obľúbená futbalová Liga majstrov bude v našich končinách vysielaná len na platených programoch. Coulthard vie, že skalní fanúšikovia budú preteky tak či tak sledovať, ale koľko je tých skalných?

"Sky odvádza fantastickú robotu a vôbec sa neobávam toho, ako dobre bude tento šport podaný verejnosti. Publikum však bude opäť o niečo menšie. A pre Britániu, ktorá je domovom motoršportu, je to smutné. Sme príliš skromní a nedokážeme dobre ukázať, aké skvelé je naše inžinierstvo. Veď ľudia sem chcú prísť a pracovať tu. Sídli tu sedem tímov. Je to obrovský priemysel a generátor príjmov pre britskú ekonomiku. Keď však tento šport neuvidia, možno odídu do iných odvetví," skonštatoval Škót.

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk