F1.sk F1.sk

Vettel: Ferrari stále žije, Ferrari je stále tu
zdroj: TASR/AP

Vettel: Ferrari stále žije, Ferrari je stále tu

Sebastian Vettel si z výletu do zámoria odnáša jubilejné 50. víťazstvo vo Formule 1. Nemca pri jeho dominantnej jazde vyrušila prakticky len jedna vec: keď už po 69 kolách začala nad okruhom viať šachovnicová vlajka. Ani to mu však nezabránilo pripísať si 25 bodov a prevziať vedenie v šampionáte.

Tretie víťazstvo v sezóne, druhé v Kanade. "Neviem, či existuje niečo ako perfektné preteky, ale tieto boli k tomu dosť blízko. Po poslednom tréningu som hovoril o tom, ako veľa pre mňa znamená zisk pole position na tejto trati, ktorá nesie meno legendy Ferrari Gillesa Villeneuveho. A teraz sme tu dokázali vyhrať. Ferrari na to muselo čakať štrnásť rokov."

"Štyridsať rokov potom, čo Gilles Villeneuve vyhral tieto preteky je skvelé ukázať, že Ferrari stále žije, že Ferrari je stále tu a vyhráva preteky. Som nesmierne hrdý na to, že som sa stal súčasťou tohto príbehu," povedal štvornásobný majster sveta.

Posledným "červeným" víťazom Veľkej ceny Kanady je Michael Schumacher. "Ku koncu pretekov som o Michaelovi Schumacherovi veľa premýšľal. Je mi veľmi ľúto, že tu dnes nemôže byť s nami. Nebolo ľahké držať oči na trati. Trochu som sa aj modlil, aby to auto zastalo. Tieto myšlienky spravili z tohto víťazstva niečo ešte emotívnejšie."

Sebastian Vettel
TASR/AP

Pre Ferrari sa ako kľúčový ukázal štart. Ten sa Vettelovi podaril a mohol nabrať kurz pódium. "Auto dnes bolo nádherné. Nakoniec som sa len modlil, aby sa nič nepokazilo. V sobotu to bolo perfektné, v piatok ťažké, no odrazili sme sa. Predstavenie nového motora nám tu pomohlo azda viac ako na iných okruhoch. Mali sme nový olej, nové palivo — naše partnerstvo so Shell je dôležité. Poskladať všetko je kľúčové."

Po zastávkach v boxoch sa predsa len objavili isté nepríjemnosti. Vettel stratil v prospech Valtteriho Bottasa v jedinom sektore dve a pol sekundy. "Po zastávke sme mali sériu... Ani neviem, musel som na volante zmeniť veľa vecí. V jednom momente som sa pýtal, kedy konečne budem môcť jazdiť? Pozeral som sa dolu, niečo menil, potom sa pozrel späť. Samozrejme, že sme menili nejaké veci v pozadí."

Sebastian Vettel
TASR/AP

Nemal v niektorých chvíľach obavy z toho, že by mohol o víťazstvo prísť? "Ani nie, pretože si myslím, že som to mal pod kontrolou. Náskok na Valtteriho som si strážil. Počas prvého stintu som sa snažil si vybudovať istú rezervu. Raz som prebrzdil, kde som stratil trochu času, ale potom som to už manažoval dosť dobre. S premávkou to ale nebolo jednoduché. Nakoniec som sa len modlil, aby som sa nedostal do nejakého problému, čo sa stať môže. Snažil som sa aj pošetriť auto, vyhýbať sa obrubníkom a len to doviezť domov."

Vettel je opäť v čele šampionátu. V tomto storočí navyše platí, že ak Ferrari vyhralo VC Kanady, tak nakoniec získalo aj oba majstrovské tituly. "To pre mňa teraz nie je dôležité. Neviem, aká dlhá je cesta ku nášmu cieľu. Teraz mám väčšiu radosť z toho, že sme na tomto okruhu vyhrali. Šampionát je pekný vedľajší efekt, nič viac."

"Všetko vyzerá dobre. Sme späť vo vedení a zrejme máme veľmi konkurencieschopné auto. To nás stavia do dobrej pozície pred nasledujúcimi pretekmi. Ako som povedal, o titule nechcem veľmi hovoriť, chcem najprv osláviť toto víťazstvo," dodával na koniec Vettel, ktorý však prezradil, že do olympijského kanála na obraz Daniela Ricciarda skočiť neplánuje: "Osprchoval som sa šampanským, nie som si istý tým, že sa potrebujem kúpať."

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk