F1.sk F1.sk

Patrese po desiatkach rokov prišiel na to, prečo dostal v Monaku 1982 šmyk
zdroj: GEPA

Patrese po desiatkach rokov prišiel na to, prečo dostal v Monaku 1982 šmyk

Riccardo Patrese vyhral šesť veľkých cien Formuly 1, pričom prvýkrát sa tešil v Monaku 1982. Cieľom však prešiel paradoxne bez vedomia o svojom víťazstve. Všetko sa to totiž zomlelo veľmi zvláštne.

Viac vám prezradia jeho slová z magazínu Motor Sport:

"Ale takmer to nevyšlo. V kvalifikácii som obsadil druhé miesto a potom som jazdil druhý za Prostom z Renaultu. Tabuľou z boxov mi ukazovali, že za mnou je Pironi z tímu Ferrari, de Cesaris s Alfou a Rosberg s Williamsom. Toto poradie som mal v hlave. Štyri kolá pred koncom začalo pršať a odrazu to bola lotéria. Prost mal v šikane vážnu nehodu - išlo sa tam päťkou, bolo to veľmi rýchle. Takže som sa dostal do vedenia, ale už pršalo veľmi silne. Išiel som veľmi opatrne, do konca ostávalo jedno kolo a prišiel som do staničnej vlásenky..."

"Šliapol som na brzdu, išiel som rýchlosťou možno 10 km/h, ale bolo to ako na ľade, auto mi ušlo a spravil som hodiny. Nemohol som tomu uveriť. Sedel som v aute a bol som uprostred trate, motor mi zhasol. Mohlo to byť moje prvé víťazstvo a ja som ho takto zahodil. Ferrari prešlo okolo mňa: to bol Pironi. A Alfa: takže de Cesaris. A Williams: to musel byť Rosberg. Maršáli ma potlačili nabok, pretože som stál v nebezpečnej pozícii. Odrazu som bol na ceste dolu kopcom a auto sa pomaly pohlo smerom k Portiér. Dal som tam rýchlosť a naštartovalo. Bol som totálne nahnevaný, pretože som si myslel, že som štvrtý."

"Vstúpil som do posledného kola a predstihol som de Cesarisa, ktorému došlo palivo. Odrazu to bolo o niečo lepšie, dostal som sa na tretie miesto. Prešiel som cez tunel, tam bol odparkovaný Pironi. OK, tak som druhý, ale Rosberg ešte musí byť predo mnou. Prešiel som cieľom, šachovnicová vlajka a každý sa teší. Ale ja som bol veľmi nahnevaný, pretože som prišiel o víťazstvo, ktoré malo byť moje. V dojazdovom kole mi Pironi mával a chcel zviesť do boxov... zastal som, nasadol na bočnú stranu auta a držal sa ochranného oblúka, ale ja som bol taký nahnevaný, že som na neho zabudol. Zrýchľoval som, jednotka, dvojka, trojka, štvorka."

"Keď sme prišli k Tabac, tak mi už búchal po prilbe nech spomalím a môže zostúpiť. Dorazil som k vstupu do boxov a ukazovali mi nech prídem do kráľovského boxu, ale nechápal som. Nemali sme žiadne vysielačky, pochopiteľne. Zastal som a nejaký Talian vyskočil pred auto a kričal: Vyhral si, vyhral si. Až keď som stúpal po schodoch a išiel za princeznou Grace, tak som si uvedomil, že som vyhral Veľkú cenu Monaka."

"Nevedel som o jednej veci: a to o tej, že Rosberg havaroval pár kôl pred koncom. Williams, ktorý som videl, bol Williams Dereka Dalyho. Ale dvadsať rokov som sa cítil ako hlupák, pretože som vo vlásenke dostal taký šmyk. Nikdy som nedokázal pochopiť, prečo som pri takej nízkej rýchlosti spravil takú chybu. Až nedávno som si prečítal rozhovor s Derekom Dalym v magazíne Motor Sport. Povedal, že havaroval v Mirabeau a rozbil si chladič oleja. Išiel dole smerom k vlásenke a všade mu unikal olej. Takže ja som dostal šmyk na jeho oleji. On však odjazdil aj ďalšie kolo a keď prešiel okolo mňa, myslel som si, že je to Rosberg. Keď som si to potom prečítal, cítil som sa lepšie."

Patrese túto príhodu v stredu zazdieľal na sociálnej sieti Twitter a všimol si to Daly. Okamžite zareagoval: "Sorry... trvalo ti len 35 rokov, kým si sa dozvedel celú pravdu. Ja som narazil v časti Tabac a odlomil si zadné krídlo. Toto spôsobilo únik oleja z prevodovky..."

Najnovšie z kategórie: Monako

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk