F1.sk F1.sk

Kubica a Ferrari: Ku zmluve sme mali bližšie, ako si mnohí myslia
zdroj: Williams

Kubica a Ferrari: Ku zmluve sme mali bližšie, ako si mnohí myslia

Robert Kubica je späť vo Formule 1. A aj keď vo Williamse zaujal len pozíciu rezervného a testovacieho jazdca, Poliak vníma posledný rok ako veľmi úspešný. Podarilo sa mu totižto úspešne prekonať obdobie, počas ktorého by si nikdy nebol pomyslel, že si do auta F1 ešte niekedy sadne.

Bývalý pilot BMW Sauberu a Renaultu mal kariéru rozbehnutú naozaj sľubne. Hovorilo sa aj o tom, že má so Scuderiou podpísanú predbežnú zmluvu. "No, neviem, či vám to môžem povedať," rozosmial sa Kubica, ktorého odpoveď priniesol Autosport. "Je to už pár rokov, no ide stále o dosť citlivú tému. Zdá sa mi, že niekto z Ferrari aj priznal, že sme boli k tomu celkom blízko. Azda bližšie ako si všetci myslia."

Namiesto rozhovorov o možnom prestupe sa však okolo Kubicu začali skloňovať skôr termíny z lekárskej praxe. A hoci mu Formula 1 chýbala, na okruhoch sme ho ani po zotavení sa často nevideli.

"Sám som sa rozhodol, že sa z F1 stiahnem. Nebolo to kvôli tomu, že by som sa schovával. Svojím spôsobom som sa chránil," vysvetľoval Kubica. "Dokonca aj rozhovory s ľuďmi, ktorí sa zúčastňovali súťažných víkendov, vo mne vyvolávali zvláštne emócie, zvláštne pocity, takže som sa s nimi počas môjho zotavovania sa veľmi nestretával. Na začiatku ma určite chodili do nemocnice navštevovať. Fernando Alonso bol jedným z prvých. Zo začiatku mi bol dosť blízky."

"Ľudia sa starajú o svoje vlastné životy a ja som sa rozhodol, že sa do toho nebudem tak príliš zapájať," ozrejmil svoj vtedajší postoj ku F1 33-ročný Krakovčan. "Stále som však pozeral preteky. Chýbali mi, ale uvedomil som si, že aj drobné veci by vo mne vyvolávali čoraz silnejšie pocity. To bolo bolestivé. Bol to z mojej strany zvláštny ťah, ale myslím si, že nevyhnutný."

Robert Kubica
TASR/AP

Tým, že sa vzdialil, však svoju vášeň pre kráľovnú motoršportu nepochoval. Napokon začal pracovať na svojom návrate. "Myslím si, že zlom nastal v momente, keď som sa rozhodol skoncovať s rally. Začal som pracovať na svojej fyzickej kondícii a uvedomil som si, že so zvyšujúcou sa záťažou som mal lepšie výsledky, než aké sme čakali. Prišiel som na to, že azda by som zvládol to isté, čo predtým, len musím nájsť iný spôsob. Dovtedy som to vôbec neakceptoval a robil veci presne tak isto ako predtým. To nebolo možné — alebo to bolo aspoň dosť obtiažne. Preto som bol sklamaný."

Kubica začal testovať Formulu E, ale aj nižšie kategórie spadajúce pod FIA. "Auto GP3 som testoval hlavne kvôli tomu, aby som zistil, aké sú moje fyzické obmedzenia. Krok po kroku som zvyšoval latku. Najskôr som skúmal svoj výkon, potom som zistil, či na to ešte stále mám. Napokon to bolo o tom, na akú úroveň sa dokážem dostať a akú záťaž moje telo zvládne bez toho, aby som musel zvoľniť. Bolo to dobré obdobie. Náročné, ale dozvedel som sa niekoľko prekvapivo dobrých správ o svojich reakciách a svojom tele."

Celá práca vyústila v prvé testovacie jazdy s autom F1. Kubica počas minulej sezóny skúsil viacero monopostov a na konci roka zviedol tuhý boj so Sergejom Sirotkinom.

"Bol to jeden z mojich najlepších dní," opísal svoju prvú jazdu v aute F1 po nehode Kubica. "Nie iba kvôli tomu, že som bol späť v aute F1, ale preto, že som si uvedomil, aký veľký má mozog potenciál. Bolo to vo Valencii šesť a pol roka po mojej nehode. Po pár kolách som mal pocit, akoby sa to celé stalo len pred dvoma mesiacmi. Cítil som, že som zase doma — jeden z najlepších pocitov môjho života."

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk