F1.sk F1.sk

Olejová téma pokračuje: Mercedes si vyžiadal ďalšie ujasnenie
zdroj: TASR/AP

Olejová téma pokračuje: Mercedes si vyžiadal ďalšie ujasnenie

Diskusie o spotrebe oleja neutíchajú. Predstavitelia Mercedesu mali podľa všetkého ďalšie pochybnosti o tom, že konkurencia možno koná nelegálne a na adresu FIA zaslali pár otázok. Deje sa tak vždy preto, aby následne prišla nová technická direktíva a konkurenti nemohli pokračovať v tom, čo doposiaľ robili.

Tieto kroky prišli podľa všetkého po špekuláciách o tom, že Ferrari spaľuje olej aj v oblasti turba a tento olej nie je zahŕňaný do celkovej spotreby oleja, ktorá je na úrovni 0,6 litra na sto kilometrov. Pravidlá totiž neboli napísané celkom presne a bola v nich šedá zóna. Dali sa interpretovať aj tak, že 0,6 litra oleja je možné využiť čisto v oblasti spaľovacieho motora, no zvyšok tieto state neriešili. Konkrétne ide o Článok 20 technických pravidiel.

Mercedes sa preto opýtal na to, či je súčasťou celkového limitu spotreby oleja aj olej, ktorý sa používa v systéme turba. Ako informuje Autosport, FIA na to odpovedala pozitívne.

"S výnimkou transformátorových olejov využívaných v rámci chladiacich okruhov ERSu a s výnimkou hydraulických olejov využívaných pre chod aktivátorov pohonnej jednotky (pričom tieto oleje musia vykazovať nulovú spotrebu), musia všetky ostatné oleje (a konkrétne olej nasadzovaný v systéme turba) využívané v pohonnej jednotke spĺňať podmienky článku 20?" opýtal sa zástupca Mercedesu Chris Jilbert.

Charlie Whiting na to odpovedal: "Všetky oleje využívané v motore musia spĺňať podmienky článku 20 technických pravidiel F1. Turbo je považované za súčasť motora."

Jilbert k tomu pridal aj druhú otázku: "Ak je odpoveď na prvú otázku 'áno', tak to znamená, že spotreba všetkých olejov, ktoré sú využívané v rámci pohonnej jednotky, musí byť pod limitom 0,6 litra na sto kilometrov, ako to nariaďuje technická direktíva 012-17?" Whiting na to odpovedal: "Áno."

V súvislosti so spaľovaním oleja v oblasti turba sa pochybovalo hlavne o Ferrari. Konkurenti totiž nechápali, prečo auto pri štartovaní tak dymí. Uvidíme, či sa na tejto skutočnosti teraz niečo zmení a či bude mať aktuálne ujasnenie vplyv na zmenu pomeru síl.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk