F1.sk F1.sk

Symonds pripomína, že predbiehanie nemôže byť jednoduché
zdroj: Sauber

Symonds pripomína, že predbiehanie nemôže byť jednoduché

Jednou z vecí, ktoré fanúšikovia často kritizujú, je nedostatok predbiehania. Priaznivci Formuly 1 by radi videli atraktívne preteky s množstvom výmien pozícií, ibaže to nie je také jednoduché: kvalifikácia autá zoradí od najrýchlejšieho po najpomalšie, takže sotva môžeme očakávať veľké rošády.

Ak aj pripustíme, že niektorý z pretekárov štartuje mimo svojej zvyčajnej pozície, teda buď spravil v kvalifikácii chybu, prípadne bol potrestaný, tak ak by bolo predbiehanie jednoduché, rýchlo by sa na ňu vrátil a následne by to bola len procesia. Riešenie tejto záležitosti je teda veľmi delikátne.

Celkovo však panuje zhoda v tom, že to nemôže byť také ako v Melbourne alebo v Barcelone. Tam sa autá k sebe vôbec nedokážu priblížiť a výmena pozícií je takmer nereálna. Aj preto nás čakajú nové aerodynamické pravidlá, pod ktorými budú autá postavené tak, že sa na súpera dokážu dobre nalepiť. 

(Otázka do pléna: nebolo by lepšie vyškrtnúť okruhy, na ktorých sa každoročne nič nedeje?)

"V tejto súvislosti si treba uvedomiť, že pre rok 2021 chceme postaviť autá, ktoré sa dokážu tesnejšie nasledovať," povedal technický odborník Pat Symonds pre F1.com. "A to je niečo iné, ako keby sme mali autá postaviť čisto pre predbiehanie. Dúfame, že keď monopostom umožníme tesne sa nasledovať, uvidíme na trati lepšie boje."

"Ale majme na pamäti, že samotné predbehnutie je často len výsledkom boja a zaujímavý je práve samotný boj. Chcem, aby sme predbiehanie vnímali ako skutočnú udalosť - ako gól vo futbale, ktorý prichádza v dôsledku starostlivo postavenej akcie. Nemá to byť ako kôš v basketbale, pretože uznanie jednotlivého manévra by sa v tom množstve stratilo," zdôraznil Brit.

Najnovšie z kategórie: Technika

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk