F1.sk F1.sk

Surer kritizuje Alonsa: Spravil dve rozhodnutia, ktoré boli úplne mimo
zdroj: McLaren

Surer kritizuje Alonsa: Spravil dve rozhodnutia, ktoré boli úplne mimo

Toto Wolff nedávno povedal, že Fernando Alonso mohol počas svojej kariéry nazbierať aj desať titulov, no pri svojom pôsobení v McLarene si pošramotil meno a odvtedy ho niektoré tímy nechceli. Sčasti však doplatil aj na zlé rozhodnutia.

Podobne to vníma aj bývalý pretekár Marc Surer, ktorý si po tituloch Alonsa z rokov 2005 a 2006 určite nemyslel, že ďalšie mu do zbierky nepribudnú. "Spravil dve rozhodnutia, ktoré boli úplne mimo," skonštatoval Surer pre Motorsport-Total.com. "Tým prvým bol odchod z McLarenu, lebo si myslel, že uprednostňujú Lewisa. S McLarenom by určite získal ešte minimálne jeden titul - a to aj po boku Lewisa, pretože ten bol vtedy ešte veľmi neskúsený."

"Vo Ferrari zasa hovoril: 'Keď vyhrám, tak je to o mojich kvalitách, ale keď to nejde, tak je na vine Ferrari'. Typicky španielsky postoj: 'Ja som ten najlepší. Dajte mi správne auto'. Ak by namiesto toho s Ferrari spolupracoval, mohlo to prebehnúť celkom inak. Spravil dve podstatne zlé rozhodnutia. Inak by bol troj- alebo štvornásobný majster sveta," poznamenal Švajčiar.

Alonso mal k tretiemu titulu veľmi blízko už v roku 2007, keď jeho spolupráca s Lewisom Hamiltonom síce vôbec neklapala, ale k dispozícii mali veľmi dobré auto. Majstrovský primát im napokon o bod vyfúkol Kimi Räikkönen. V sezónach 2010 a 2012 Alonsovi chýbalo aj potrebné šťastie a tesne podľahol Sebastianovi Vettelovi. Už vtedy ukazoval svoj tradičný postoj; neprestajne opakoval, že auto Ferrari je slabé a o titul bojuje len vďaka vlastnej nadradenej kvalite.

"Žiadne zo svojich rozhodnutí neľutujem," zareagoval Alonso pre Frankfurter Allgemeinen Zeitung na margo kariérnych prestupov. "Nemám krištáľovú guľu. V roku 2009 som mohol ísť aj do Red Bullu alebo Brawnu. Neskôr pred prestupom do McLarenu sa zasa hovorilo o tom, že Honda bude môcť motor vyvíjať bez akýchkoľvek hraníc a budú o míle pred ostatnými."

"Sto zo sto ľudí by sa rozhodlo pre Ferrari a potom pre McLaren. Nikto netušil, že Brawn bude majstrom sveta s dvojitým difúzorom. Ak by som mal rovnaké informácie, tak stokrát by som sa rozhodol rovnako. A kto sa na to pozrie lepšie, tak uvidí, že tímy, ktoré som opustil, sa nezlepšili," zdôraznil pretekár z Ovieda.

Celkovo sa však zdá, že Ferrari nabralo po Alonsovom odchode druhý dych a napreduje, nuž a aj McLaren sa po jeho odchode tešil z titulu, zatiaľ čo on sa trápil v Renaulte. "Čo iné má povedať? Musí to ľutovať," zareagoval Marc Surer so širokým úsmevom, ale súčasne dodal, že dva tituly neodzrkadľujú Alonsovu kvalitu.

"Nie je to najperfektnejší pretekár, ale je to mimoriadne dobrý pretekár," zamyslel sa Marc Surer. "Má jedinečnú pretekársku inteligenciu a vie, ako svoje auto vyžmýkať, no súčasne jazdiť šetrne. Toto je jeho sila. Má však aj svoju slabinu, ktorou je kvalifikácia. Kimi bol vo Ferrari často rýchlejší ako Alonso. V kvalifikácii nie je najrýchlejší, ale je to najlepší pretekár."

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk