F1.sk F1.sk

Mercedes: Ešte jedno či dve kolá a Bottas mohol byť vo veľkých problémoch
zdroj: Mercedes

Mercedes: Ešte jedno či dve kolá a Bottas mohol byť vo veľkých problémoch

Valtteri Bottas absolvoval svoju jedinú španielsku zastávku už v devätnástom kole, takže jeho druhý stint trval celých 47 kôl. Bol to najdlhší úsek spomedzi všetkých pretekárov a hlavný stratég Mercedesu priznal, že to všetko bolo už poriadne na hrane.

"Treba povedať, že ak by preteky mali ešte jedno či dve kolá, mohli sme sa dostať do poriadne veľkých problémov," uviedol James Vowles v publikovanom videu. Celý vývoj veľkej ceny však nadiktoval nutnosť staviť na toto riešenie. "Vedeli sme, že na ľavej prednej pneumatike ostane v zásade nulové množstvo gumy. V taký čas je veľmi ťažké predpovedať, čo sa môže stať."

"Pred Red Bullom však mal osemsekundový náskok a pokúsili sme sa o to, aby sme ho v kľúčových sekvenciách zákrut mierne spomalili. Takto sme sa snažili postarať o to, aby sme si na pneumatiku dali pozor a súčasne na to, aby sme v tej zvyšnej gume nestratili teplotu."

"Bolo to veľmi, veľmi delikátne a jednoznačne musím povedať, že Valtteri odviedol absolútne neskutočnú prácu," skonštatoval Vowles. "Nechali sme ho vo veľmi ťažkej pozícii, ale zvládol ju absolútne perfektne. Postaral sa o to, aby to pneumatika zvládla až do konca pretekov. Presne tak, ako sme ho žiadali."

Prečo však Mercedes stavil na takúto pomerne riskantnú stratégiu? "Bol som presvedčený o tom, že Red Bull to rozhodne zvládne s jedinou zastávkou," odpovedal Angličan. "A vzhľadom na všetko, čo sme vedeli, nám vychádzala veľmi vysoká pravdepodobnosť, že Vettel pôjde do boxov."

"Ak by sme do boxov išli my, tak by bolo mimoriadne nepravdepodobné, že by sa stalo niečo iné ako to, že by sme už do konca jazdili len za Vettelom a za Red Bullom. Tým pádom by sme skončili na horšom ako druhom mieste, čo bol potenciál nášho auta."

"Rozhodli sme sa zariskovať a s pneumatikami vydržať až do konca. Bolo to mimoriadne tesné a išlo skutočne o veľmi tesné rozhodnutie. V tomto prípade to však z nášho pohľadu dopadlo dobre," dodal James Vowles.

Najnovšie z kategórie: Španielsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk