F1.sk F1.sk

Stratég Mercedesu vysvetľuje barcelonský pokus, ktorým chcel Bottasa dostať pred Vettela
zdroj: TASR/AP

Stratég Mercedesu vysvetľuje barcelonský pokus, ktorým chcel Bottasa dostať pred Vettela

Valtteri Bottas sa na štarte Veľkej ceny Španielska prepadol za Sebastiana Vettela. Zdalo sa, že rýchlostne by na neho mohol mať, ibaže na okruhu Catalunya sa predbieha veľmi ťažko. Preto to Mercedes skúsil cez boxy.

Je možné, že v Mercedese pôvodne uvažovali o tzv. undercute, ale Vettel mu zabránil tým, že do boxov prišiel už v sedemnástom kole. Stalo sa tak buď preto, aby súperovi túto možnosť vzal, alebo preto, že jeho gumy toho mali dosť. To v tejto chvíli nevieme, ale možno išlo o súhru oboch záležitostí.

Mercedesu tak ostala jediná možnosť; skúsiť overcut. "Keď Vettel prišiel do boxov, tak sa prepadol do premávky a jazdil za Magnussenom," pripomenul hlavný stratég strieborných James Vowles v uverejnenom videu. "Toto so sebou prinieslo dva problémy: prvý bol v tom, že mediumky, ktoré si vzal, sa zahrievali dosť pomaly. A druhý zasa v tom, že Magnussena, ktorý mal od štartu rovnaké pneumatiky, vôbec nebolo jednoduché predbehnúť. Napokon sme aj mali možnosť vidieť, že Vettel sa za ním pár kôl trápil."

Mercedesu to hralo do karát, ale o kolo neskôr ešte nebola ideálna príležitosť povolať Bottasa. Na trať by sa totiž vrátil za Vettelom. O dve kolá to však už vyzeralo veľmi dobre a všetko malo vyjsť.

"Valtteriho sme na trati podržali do okamihu, keď sme už Magnussena i Sebastiana teoreticky predbehli. Valtteri prišiel do pitlane, absolvoval pitstop, ale vpravo vzadu sme mali problém s pomalým odmontovaním pneumatiky. Pripravilo nás to o približne 1,3 sekundy. Keď Valtteri opustil boxovú uličku, tak ste v televízii mohli vidieť, že za Magnussenom bol len o 0,4 sekundy. Takže ak by mal pitstop pomalší o šesť alebo deväť desatín sekundy (ako je normál, pozn. red.), tak by sme sa na trať vrátili po boku alebo pred nimi dvoma," hovoril odborník strieborných.

"Išlo nám o to, aby sme využili overcut a skutočnosť, že Vettel sa na pár kôl dostal do premávky. Takto sme mu chceli uchmatnúť jeho pozíciu. Valtteriho by sme dostali do čistého vzduchu a umožnili mu jazdiť si vlastné preteky."

Nebolo by však ideálne počkať ešte jedno kolo? To by už Bottas mohol mať väčšiu časovú rezervu aj v prípade pomalšej zastávky v boxoch. Podľa Vowlesa by to v tomto prípade už určite nevyšlo. "V tom čase sa už Vettel dostal pred Magnussena a zahriatie mediumiek mal zvládnuté. Tým pádom by už bol veľmi veľmi rýchly a my by sme s použitými softami naopak neboli dosť rýchli na to, aby sme ho takto zdolali. Takže to správne okno trvalo skutočne len približne jedno kolo," vysvetlil James Vowles.

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk