F1.sk F1.sk

Todt chce vo WEC päť až sedem výrobcov, úspech by bol desať
zdroj: Toyota GAZOO Racing

Todt chce vo WEC päť až sedem výrobcov, úspech by bol desať

Vytrvalostný šampionát WEC je v úpadku a všetkým je zrejmé, že čím skôr je potrebné niečo spraviť. Aktuálnu supersezónu 2018/19 absolvuje v špičkovej triede LMP1 jeden jediný továrenský tím, ktorým je Toyota. Porsche i Audi už odišli.

Kompetentní teraz rokujú o nových pravidlách, ktoré by platili od supersezóny 2020/21. Všetko by malo byť omnoho lacnejšie a na scénu by takto mohli prísť aj noví výrobcovia. Celkom otvorene o tejto alternatíve uvažujú napríklad v McLarene.

"Povedal by som, že na to, aby sme niečo začali zvažovať, potrebujeme minimálne troch výrobcov," povedal prezident FIA Jean Todt, ktorého slová cituje Motorsport.com. "Máme niekoľko veľmi dobrých nápadov týkajúcich sa drastického zníženia nákladov potrebných na účasť na najvyššej úrovni vytrvalostného šampionátu a pre výrobcov by to malo byť veľmi atraktívne."

"Nebudem prehnane optimistický ak poviem, že v top kategórii WEC si viem predstaviť piatich až siedmich výrobcov. Úspechom by boli desiati. Veď máme aj iné kategórie motoršportu, kde je desať továrenských tímov," pripomenul Francúz.

Vo WEC v tomto roku neexistuje továrenský šampionát, keďže Toyota by ho automaticky vyhrala. Šéf série Gerard Neveu si je kritickej situácie dobre vedomý a vlastne všetkým je jasné, že treba konať. Sám očakáva, že pod novými pravidlami vstúpi do hry viacero výrobcov, ale koľko ich bude? "Od jedného do desať, niečo medzi tým," usmial sa Neveu.

Prebiehajúcich rozhovorov sa okrem Toyoty a McLarenu zúčastňujú aj Ferrari, Aston Martin a Ford, pričom v pozícii pozorovateľa je Porsche. Nové pravidlá by mali dať výrobcom možnosť nasadiť autá, ktoré by vyzerali ako ich špičkové športiaky, ale udržali by si súčasnú výkonnosť. Nuž a to všetko pri nižších nákladoch ako v súčasnosti.

Najnovšie z kategórie: Ostatné série

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk