F1.sk F1.sk

Wendlinger o Ferrari: Neverili vo víťazstvo, skôr im išlo o tretie miesto
zdroj: Ferrari

Wendlinger o Ferrari: Neverili vo víťazstvo, skôr im išlo o tretie miesto

Veľká cena Španielska nepriniesla práve najpútavejšie dianie, ale aj tak ponúkla niekoľko tém, ktoré formulový svet analyzuje a rozoberá do špiku kosti. Bývalému pretekárovi Karlovi Wendlingerovi to z hľadiska výsledku tak trochu pripomenulo Veľkú cenu Austrálie.

"V Melbourne by Lewis Hamilton bez lapsusu Mercedesu vo fáze safety caru tiež ľahko vyhral," skonštatoval Rakúšan v rozhovore pre Servus TV. "Potom mu to už nešlo tak dobre. Teraz sa zdá, že sa opäť vracia do hry. V Španielsku vybojoval pole position a bez problémov si prišiel pre víťazstvo. Mercedes to zvládol optimálne."

"Hlavnú príčinu silného predstavenia Mercedesu musíme podľa mňa hľadať v tom, že optimálne využili svoje dáta z ôsmich dní zimných testov a svoje auto perfektne prispôsobili tejto trati."

Štyridsaťdeväťročný Wendlinger sa pristavil aj pri kolízii, ktorú spôsobil Romain Grosjean. Podľa neho bol jeho počin totálne nebezpečný. "V podstate tam spravil múr z pneumatikového dymu a nebolo vidieť absolútne nič. Lietali kolesá a súčiastky, bolo to fakt nepríjemné," pokračoval absolvent 41 veľkých cien Formuly 1. "Jazdci potom museli reagovať intuitívne. Nejako to museli prejsť... buď to mohlo dopadnúť dobre alebo zle."

"Len ma trochu prekvapuje, aký pokojný je v Grosjeanovom prípade jeho tím. Veď to už nebola jeho prvá vec. Nad Baku by som sa ako pretekár nesmial - tam Grosjean stratil kontrolu nad autom počas fázy safety caru. So studenými pneumatikami sa to môže stať, aj keď by sa nemalo. No a hlavne by to nemalo prísť vo chvíli, keď sa rysuje dobré umiestnenie..."

Ďalšou z tém bola stratégia Ferrari. Zdalo sa, že červení to nezvládli a Vettela nemali volať druhýkrát do boxov. Wendlinger si však myslí, že v Scuderii vedeli, čo robia. Tušili, že ich gumy to nevydržia a mali priestor na to, aby realizovali zastávku a prepadli sa len za Bottasa. Ibaže pitstop bol pomalý a stratili pozíciu aj voči Verstappenovi.

"Vo Ferrari sa mimoriadne obávali toho, že to gumy nevydržia," povedal Wendlinger. "Ešte skôr, ako by im úplne odišli, skúsili šťastie so stratégiou dvoch zastávok. Podľa mňa neverili vo víťazstvo a skôr im išlo len o tretie miesto."

"Pneumatiky sa v každých pretekoch správajú inak. V Bahrajne Vettel vyhral s extrémne dlhým stintom a vtedy väčšina odborníkov neverila, že to dotiahne do cieľa. Ferrari má v tomto roku skvelé auto, ktoré je dobré na každej trati a zlepšili sa aj po stránke motora. Teraz však prišli do Barcelony a pneumatiky nefungovali..."

"Raz fungujú, raz nie," pripomenul niekdajší pretekár Leyton Housu, Marchu a Sauberu. "Neuveriteľné je to, že tímy Formuly 1 majú stovky technikov, ktorí sa pokúšajú spraviť auto rýchlejším, no napokon ide len o to, či pneumatiky dostanete alebo nedostanete do optimálneho pracovného okna. Ak to nedokážete, môžete na všetko zabudnúť."

Najnovšie z kategórie: Španielsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk