F1.sk F1.sk

Josa Verstappena teší prvé tohtoročné synovo pódium: Toto potreboval
zdroj: Red Bull Content Pool

Josa Verstappena teší prvé tohtoročné synovo pódium: Toto potreboval

Jos Verstappen sa z pozície mentora už dlhé roky venuje svojmu synovi Maxovi Verstappenovi. Treba povedať, že po pretekárskej stránke mu dal veľmi veľa a vychoval z neho veľmi rýchleho jazdca, no sú aj oblasti, v ktorých možno cítiť nie práve najlepší vplyv. Max je často obviňovaný z arogancie či nedostatočného rozmýšľania.

Vstup do aktuálneho ročníka mu vôbec nevyšiel a po piatich veľkých cenách má na svojom konte len 33 bodov, čo je o 62 menej ako líder Lewis Hamilton. Veril, že bude môcť zaútočiť na majstrovský titul, no už teraz je to s veľkou pravdepodobnosťou pasé.

"Toto potreboval," reagoval Jos Verstappen pre Ziggo Sport na prvé tohtoročné Maxovo pódium. "Prišlo to presne v správny okamih a pred pretekmi v Monaku tak načerpá viac sebavedomia. Po štarte zbytočne neriskoval a ostal pokojný. Jeho časy boli od začiatku solídne. V skratke: boli to vydarené preteky a toto chceme vidieť každý víkend. Pódium je vždy skvelé, ale v konečnom dôsledku by sme chceli viac."

"Auto má v pretekoch lepší výkon ako v kvalifikácii. Kvalifikácia je naďalej problematická. Ak by sme sa v kvalifikácii vedeli dostať do prvého radu, tak by Max mohol vyhrať každé preteky," skonštatoval bývalý pretekár, ktorý konkurentom z Ferrari a Mercedesu závidí silné kvalifikačné motorové režimy. Renault niečím takým nedisponuje: "V tomto smere sú úplne stratení. Vôbec netušia, ako by k tomu mali pristúpiť."

"V pretekoch je predbiehanie veľmi ťažké. Ide tu o nové pravidlá a o mimoriadne komplexné predné krídlo," vysvetľoval Jos Verstappen skutočnosť, prečo sa Max v pretekoch nedokáže predrať dopredu. V Číne však mal aj dobrú šancu na víťazstvo, no po vlastnej chybe a vrazení do Sebastiana Vettela mu ušla pomedzi prsty: "Trochu sa prerátal. Ak by zatočil o pol metra skôr, nič by sa nestalo. K zákrute prichádzate v rýchlosti 330 km/h a netrafíte ju o pol metra. Treba k tomu prirátať aj hnev zo skutočnosti, že Ricciardo bol pred ním."

Minulosť je však minulosť a treba sa pozerať dopredu. Tu už cítiť aj optimizmus. "Máme šancu na to, aby sme vyhrali už najbližšie v Monaku," zdôraznil Verstappen starší. "Motor tam nie je dôležitý, pretože tamojšie rovinky nie sú dlhé. Naše auto je na tratiach s malým množstvom potrebného gripu veľmi dobré a jasne sme to videli už v poslednom sektore v Barcelone, kde sme boli najlepší. V Monaku teda máme šancu."

Problém je však v tom, že v Monte Carle je kvalifikácia ešte dôležitejšia ako inde. Špeciálne motorové režimy by však na tomto mieste nemali mať až takú silu.

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk