F1.sk F1.sk

Hamilton ovládol VC Španielska, Ferrari zbabralo stratégiu
zdroj: TASR/AP

Hamilton ovládol VC Španielska, Ferrari zbabralo stratégiu

Okruh Catalunya pri Barcelone patrí medzi tie, ktoré zvyčajne veľa atraktívnosti neprinášajú. Bohužiaľ sa to naplnilo aj tentoraz a preteky boli dosť jednotvárne bez veľkých udalostí - teda aspoň z pohľadu boja o víťazstvo. S obrovským prehľadom ich vyhral Lewis Hamilton, ktorý bol od štartu do cieľa jasne najrýchlejší.

Hamilton nadelil svojmu kolegovi z Mercedesu Valtterimu Bottasovi až dvadsať sekúnd. Fín z takejto pozície aj štartoval, ale okamžite ho predstihol Sebastian Vettel; Nemec však neskôr doplatil na veľmi zvláštne zvolenú stratégiu a na zastávku počas fázy virtuálneho bezpečnostného vozidla. Prepadol sa až na štvrtú priečku, z ktorej sa už nedostal.

Zdolal ho aj Max Verstappen, ktorý záver pretekov absolvoval so zlomeným predným krídlom. Aj tak bol však dostatočne rýchly a Vettelovi nedal šancu ani na jeden útok. V Barcelone je výmena pozícií tak či tak veľmi ťažká a Nemec bol pravdepodobne aj preto pomerne opatrný. Jeho kolega Kimi Räikkönen dopadol ešte horšie a kvôli technickým problémom odstúpil.

Desať bodov za piate miesto získal Daniel Ricciardo, šiesty prešiel cieľom Kevin Magnussen. Dán teda naplnil svoj cieľ, ktorým bolo byť najlepším zo zvyšku sveta. Hneď za ním teoreticky mohol byť jeho kolega Romain Grosjean, ktorý však spravil chybu už v úvodných zákrutách a po strate kontroly nad autom do neho vrazili aj Nico Hülkenberg s Pierrom Gaslym. Všetci traja vypadli a Hulk bol na Grosjeana poriadne nahnevaný.

Zo siedmeho miesta má radosť domáci pretekár Carlos Sainz, ktorý prišiel do cieľa pred matadorom Fernandom Alonsom. Za dvojicou nasledoval ďalší španielsky hovoriaci borec, Mexičan Sergio Pérez a desiatku najlepších uzatvoril Charles Leclerc. Pre mladého Monačana to boli druhé body po sebe a ďalšie potvrdenie jeho nesmiernych kvalít.

Dodajme, že najbližšie preteky nás čakajú o dva týždne. VC Monaka je na programe 27. mája 2018.

Výsledky:

výsledky VC Španielska 2018
f1.com

Romain Grosjean príde na štarte VC Monaka o tri miesta a okrem toho dostal aj dva trestné body.

Sebastian Vettel: "To, aby sme ostali do trati, neprichádzalo do úvahy. Dnes sa nám pneumatiky ničili rýchlo. Možno to vyzeralo ako nesprávna stratégia, ale nebolo to tak. Nemali sme potrebnú rýchlosť a musíme pochopiť prečo."

Max Verstappen, Red Bull: "Auto fungovalo skutočne dobre. Mali sme šťastie, že Kimi odstúpil, ale pneumatiky pracovali fakt dobre a dnes nám pomohli získať tretie miesto."

Aktuálne znie britská hymna pre Lewisa Hamiltona, po ktorej bude nasledovať nemecká pre Mercedes.

CIEĽ: 1. Hamilton, 2. Bottas, 3. Verstappen, 4. Vettel, 5. Ricciardo, 6. Magnussen, 7. Sainz, 8. Alonso, 9. Pérez, 10. Leclerc.

Hamilton dal Leclercovi práve dve kolá! A to je Charles desiaty... Mercedes je dnes v inej lige.

Len piati jazdci absolvujú plný počet kôl. Šiesty Magnussen je už o kolo vzadu.

Siedmy Carlos Sainz hlási, že má problémy s motorom! Vraj mu vypadáva výkon. Inžinier mu poskytol informáciu čo má robiť.

Aktuálne poradie šesť kôl pred koncom: Hamilton, Bottas, Verstappen, Vettel, Ricciardo, Magnussen, Sainz, Alonso, Pérez, Leclerc.

Pérezovi sa podarilo dostať pred Leclerca, ale Charles bude mať radosť asi aj z jedného bodu.

Sebastian Vettel dostal jedenásť kôl pred koncom pochvalu, že dal dobré kolo a takto má pokračovať. Nuž ale takto to vyzerá len na štvrté miesto...

Sme v 55. kole a do konca ich tak ostáva ešte dvanásť. Druhý Bottas je pred Verstappenom naďalej o 10,3 sekundy, takže s prehľadom si drží druhú priečku.

Deviaty Leclerc je už len o 2,5 sekundy pred Pérezom. Na konci pretekov to bude mať ťažké.

Vyzerá to tak, že Hamilton si s prehľadom ide po druhé víťazstvo po sebe. Pred Bottasom vedie o 17,5 sekundy. Dnes je dominantný.

Verstappen je aj s poškodeným krídlom s prehľadom o dve sekundy pred Vettelom. Náskok dokonca zvýšil na 2,5 sekundy. Ferrari dnes nefunguje dobre.

Verstappen je o 11 sekúnd za Bottasom, ale dostal informáciu, že Fínove pneumatiky toho majú dosť. Do konca je ešte sedemnásť kôl.

Na trati nám tak ostalo už len štrnásť jazdcov! Bodovať už bude aj niektorý z outsiderov.

Problémy má aj Stoffel Vandoorne, ktorý odstupuje v druhej časti hlavnej rovinky v mieste výjazdu z boxov.

Verstappenovi odletela odlomená časť predného krídla. Vettel sa jej vyhol ale Pérez ju prešiel!

Po reštarte mal veľké problémy Sergej Sirotkin, ktorý ledva udržal auto pod kontrolou. Poriadne ho otáčalo ale pokračuje.

Verstappen zozadu trafil Strolla a zlomil si predné krídlo! Toto by Vettelovi mohlo pomôcť.

Dostupná informácia ukazuje, že Vettel stál v boxoch 5,6 sekundy. Práve preto ho predstihol Verstappen.

Vettel využil zastávku na obutie nových mediumiek. Sme v 42. kole, takže to s nimi dotiahne do cieľa, ale... predstihli ho Bottas i Verstappen.

VIRTUAL SAFETY CAR.

Esteban Ocon odparkoval svoje auto pri trati. Stalo sa tak vo štvrtej zákrute. Odstupuje. Hlási problémy s pohonom a aj sa zadymilo.

Ocon sa po problémoch v boxoch dostal z poslednej priečky. Predstihol Sirotkina a je pätnásty.

Deviaty Alonso útočí na ôsmeho Leclerca. Zatiaľ mu to nevychádza a Sauber si tak drží parádnu pozíciu.

Valtteri Bottas dostal otázku, či by to s týmito pneumatikami vedel dotiahnuť až do cieľa. Odpoveď znela: "V tejto chvíli to vyzerá celkom dobre."

Hamilton Vettelovi unikol o sekundu a aktuálne je pred ním o 11 sekúnd.

Všetci jazdci okrem Stoffela Vandoorna majú aktuálne mediumky. Len Belgičan má softy.

V 35. kole prišiel do boxov aj Max Verstappen, ktorý takisto dostal mediumky. Lewis Hamilton tak má opäť voľnú trať.

Do boxov prišiel tretí Daniel Ricciardo, ktorý dostal mediumky. Na trať sa vrátil na piatom mieste a s týmito gumami to bude chcieť potiahnuť až do cieľa. Sme v 34. kole z celkového počtu 66.

V 33. kole prišiel do boxov Kevin Magnussen. Softy dole, mediumky hore. Toto bude jediná zastávka.

Bottas dostal informáciu o tom, že Red Bull to asi skúsi s jedinou zastávkou v boxoch. Mercedes teda ide na dve?

Esteban Ocon sa vrátil na trať, ale prepadol sa na posledné šestnáste miesto.

Verstappen si drží pozíciu, ale Hamilton je na ňom nalepený. Tretí Ricciardo stráca 8 sekúnd, štvrtý Vettel takmer 14. Piaty je Bottas, šiesty Magnussen, siedmy Vandoorne, ôsmy Ericsson, deviaty Sainz a desiaty Leclerc.

Ericsson a Grosjean zvádzajú tvrdý boj o deviate miesto. Marcus si ho uhájil... ale ešte nebol v boxoch.

Lewis Hamilton prišiel do boxov a dostal mediumky. Na trať sa vrátil ako druhý za Verstappenom a tesne pred Ricciardom.

Hmm, Räikkönenovo auto sa po chvíli rozbehlo. Zvláštne! Prepadol sa však na ôsme miesto.

Kimi dostal informáciu, že má niečo skúsiť nastaviť, ale nepomohlo. Vzápätí prišla správa: "Zastav."

Kimi Räikkönen spomaľuje: "Mám problém!"

Hamilton vedie pred Räikkönenom už o 17 sekúnd! Verstappen stráca 19, Ricciardo 22, Vettel 33 a Bottas 34. V padoku začína slabo kropiť.

Bottas sa pred chvíľou bez väčších problémov dostal pred Magnussena a je šiesty.

Video: Inžinier Mercedesu takto pozoroval v akom stave boli pneumatiky Sebastiana Vettela.

Bottas sa vrátil na trať po boku Vettela s Magnussenom. Vettel to spravil najlepšie a pichol sa medzi nich, takže je pred Kevinom. Valtteri až za ním! Mercedes pokazil zastávku v boxoch, pretože trvala dlhšie ako tri sekundy.

Mercedes povoláva do boxov Valtteriho Bottasa, ktorému dáva mediumky!

Vettel sa na trať vrátil na siedmom mieste a je tesne za Magnussenom. Na tejto pozícii môže zbytočne strácať čas...

Valtteri Bottas teraz dostal informáciu, že na to má poriadne šliapnuť. Skúsi overcut?

Ferrari sa pripravuje na zastávku v boxoch! Softy zjavne nefungujú! Sme len v osemnástom kole a Sebastian Vettel obúva mediumky.

Ďalšie vyjadrenie Nica Hülkenberga: "Neviem koľkokrát za víkend sa takto otočí. Ak to spraví len sám osebe, tak OK, ale ak z pretekov takto vyradí aj ostatných, tak to už OK nie je."

Daniel Ricciardo uviazol za Maxom Verstappenom a hlási: "Cítim, že mám aj viac rýchlosti."

Charles Leclerc je na parádnom deviatom mieste a Alonsovi ušiel už o dve sekundy. Opäť raz výborný výkon! Aspoň zatiaľ.

Sme v trinástom kole a Hamilton vedie pred Vettelom o šesť sekúnd! Je neskutočne rýchly a získava sekundu na kolo.

Carlos Sainz dostal informáciu, že odteraz ide plánom B.

Nico Hülkenberg v prvej reakcii o Romainovi Grosjeanovi: "Musí so sebou už niečo robiť, veď sa otočí osemkrát za víkend."

Stoffel Vandoorne už pozná svoj trest. Dostal päť trestných sekúnd, ktoré si odpyká pred zastávkou v boxoch.

Hamilton sa Vettelovi okamžite vzdialil a je pred ním už o tri sekundy! Tretí Bottas stráca päť sekúnd, štvrtý Räikkönen vyše sedem.

Komisári budú prešetrovať Romaina Grosjeana a okrem toho i Stoffela Vandoorna. Ten v druhej zákrute vyšiel mimo trate, ale nevrátil sa poza stĺpik, ktorý je tam práve na to.

Alonso po reštarte predstihol Ocona a vďaka tomu sa dostal na desiate miesto. Podarilo sa mu to na vonkajšej strane tretej zákruty.

REŠTART! Hamilton si udržal prvé miesto, za ním Vettel, Bottas, Räikkönen, Verstappen, Ricciardo, Magnussen, Sainz, Leclerc, Alonso. Sme v siedmom kole.

Lewis Hamilton hlási, že na trati je olej. Vzápätí však prichádza informácia o tom, že safety car už odíde do boxov.

Carlos Sainz sa sťažuje na pomalé safety car: "Musí ísť rýchlejšie. Ak nie, tak tu vznikne chaos. Mal by vynechať šikanu alebo také niečo."

Záznamy ukázali, že úvodná nehoda mohla dopadnúť veľmi zle. Našťastie sa nikomu nič nestalo... minimálne Gaslymu asi pomohla aj svätožiara!

Brendon Hartley a Sergej Sirotkin už boli v boxoch a obuli softy.

Romain Grosjean hlási, že Kevin Magnussen pred ním akoby trochu stratil prítlak, resp. trochu sa pohol a on na to musel zareagovať. Následne stratil kontrolu nad autom.

Fernando Alonso: "Pozrite sa na prvú a druhú zákrutu: Nemyslím si, že toto je skutočný pretekársky šport."

SAFETY CAR!

TVRDÁ HAVÁRIA! Romain Grosjean stratil kontrolu nad autom, s ktorým sa následne točil priamo na trati. Nico Hülkenberg a Pierre Gasly sa mu nedokázali vyhnúť a zrodila sa fakt nepríjemná havária! Všetci traja vypadávajú.

Jazdci už vstúpili do zahrievacieho kola!

Supersofty má na štarte len Fernando Alonso! Mediumky majú Nico Hülkenberg a Marcus Ericsson, všetci ostatní vyštartujú so softami.

Politika... Transparent počas hymny.

Hmm, o 14.56 h je čas na hymnu. Hlásateľ oznámil, že si vypočujeme hymny Španielska a Katalánska. Politika...

Sebastian Vettel prišiel pozdraviť rakúsku skupinku.

Hartley hlási, že v jeho aute asi nie je všetko v poriadku. Horí mu pod zadkom...

Autá sú pripravené na presun na štartový rošt. Na tejto strane je krásne slnečno.

Takto vyzerá pohľad na obe strany oblohy...

Nemalo pršať, ale teraz už niektoré zdroje hovoria o 80-percentnej šanci na dážď!

Aktuálny pohľad na oblohu...

VC Španielska vyhralo v posledných jedenástich rokoch desať rôznych jazdcov. Zatiaľ sa to nepodarilo napríklad Valtterimu Bottasovi či Danielovi Ricciardovi.

Brendon Hartley svoje auto rozbil natoľko, že dostal všetky nové motorové súčiastky - s ich nasadením však zatiaľ nie je spojený trest. Dostal však aj novú prevodovku a na štarte by preto mal prísť o päť miest. Nemá sa však kam prepadnúť.


Deväť jazdcov z top 10 bude štartovať so softami, len Fernando Alonso so supersoftami.

Najnovšie z kategórie: Španielsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk