F1.sk F1.sk

Vettelovi a Hamiltonovi sa nepozdávajú zmeny pravidiel: Plavíme sa do Ameriky a stokrát zmeníme smer
zdroj: TASR/AP

Vettelovi a Hamiltonovi sa nepozdávajú zmeny pravidiel: Plavíme sa do Ameriky a stokrát zmeníme smer

Na tlačovke po kvalifikácii na Veľkú cenu Španielska sa rozpútala zaujímavá diskusia týkajúca sa budúcoročných pravidiel. Joe van Burik z holandskej verzie Autocaru pretekárom pripomenul, že aj keď sme v tomto roku v Barcelone o tri sekundy rýchlejší ako v minulom, v budúcom by sme pri nových pravidlách mali byť o sekundu a pol pomalší.

"Keď nás spravíte o sekundu a pol pomalšími, tak to pretekársky šport nezlepší," zamyslel sa Lewis Hamilton. "My jednoducho chceme ísť čoraz rýchlejšie, chceme zlepšovať technológiu, chceme posúvať hranice a limity. Jedna zo vzrušujúcich vecí na tomto roku je tá, že prekonávame rekordy. Máme tu neskutočnú technológiu. Podľa mňa by sme mali byť minimálne takí rýchli ako v tomto roku, ale pretekárske autá by mali byť o niečo lepšie. Taký je môj osobný názor."

K spomaleniu príde preto, lebo predné krídla budú po novom omnoho jednoduchšie a zďaleka nebudú produkovať taký prítlak. Nuž a zadné krídla budú zasa väčšie. Kompetentným ide o to, aby sa autá dokázali lepšie nasledovať a aby sme boli svedkami väčšieho množstva súbojov. Preto sa všeobecne očakáva spomalenie o jeden a pol sekundy na kolo. 

So slovami Lewisa Hamiltona súhlasil aj Sebastian Vettel, ktorý na tlačovke sedel vedľa neho. "Áno, súhlasím," prikývol. "Celé je to tak trochu komické. Prečo? V roku 2009 sme sa rozhodli pre menej aerodynamiky a lepší pretekársky šport, ale v skutočnosti to veľa neprinieslo. Potom sme povedali, že autá sú príliš pomalé, tak sme pridali aerodynamiku a spravili ich širšími, spektakulárnejšími. Všetci jazdci za to ďakovali, bolo to super, práve takto to chceme. Bolo to náročnejšie, po pretekoch sme boli vyčerpanejší a teraz ich chceme zasa spomaliť? Je to ako keby sme sa plavili do Ameriky a stokrát zmenili smer."

Keď redaktor, ktorý viedol rozhovor, pripomenul, že toto všetko má uľahčiť predbiehanie, jazdci nesúhlasili. "Myslím si, že práve nás by ste sa mali pýtať na to, čo potrebujeme na predbiehanie," odvetil Vettel, ktorého Hamilton len podporil: "My by sme mali rozhodovať."

Sebastian Vettel k tomu všetkému dodal: "Áno, sme jazdci a nehovorím, že vieme všetko. O inžinierskej stránke nevieme nič, ale vieme, ako sa autá správajú a ako sa s nimi jazdí. Poznáme aj ich obmedzenia pri predbiehaní. Ale nikto sa nás na nič nepýta."

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk