F1.sk F1.sk

Johansson zvozil Verstappena: V Baku to bola na 110 percent jeho vina
zdroj: F1/Twitter

Johansson zvozil Verstappena: V Baku to bola na 110 percent jeho vina

Bývalý pretekár Stefan Johansson nebol celkom spokojný s tým, čo v Azerbajdžane predviedol Max Verstappen. Priznal, že ak by bol na mieste komisárov, určite by trestal: pri obrane tam totiž videl dve zmeny smeru.

"Ricciardo a Verstappen sa mohli párkrát zraziť už pred samotnou nehodou - ak by Ricciardo nedával Verstappenovi vždy viac ako dostatok adekvátneho priestoru," uviedol Johansson vo svojom tradičnom blogu a vzápätí zdôraznil, že Verstappen to preháňa už tri roky. Mnohokrát však mal šťastie a nič sa mu nestalo, no jeho súperi na to vo viacerých prípadoch nepekne doplatili.

"Ale veci sa potom raz otočia a bude to tak, že všetko, čo spraví, dopadne zle - aj keď v konečnom dôsledku nemusí robiť nič iné ako predtým. Ale tie veci, na ktorých hrane sa pohybuje, odrazu prestanú vychádzať v jeho prospech," pokračoval Švéd, podľa ktorého už mali Verstappena dosť aj jeho súperi. Až to viedlo k nasledovnému: "Všetky tie jeho 'geniálne' ťahy minulých rokov odrazu vyzerajú ako ťarbavé a nezvládnuté."

"Tak, ako jazdí on, nikdy nezískate titul. Ešte je mladý a som si istý, že tieto preteky ho niečomu priučia: musí si uvedomiť, že na to, aby vyhral vojnu, nepotrebuje vyhrať každú jednu bitku. Potom nepochybne vyhrá aj ďalšie preteky a majstrovstvá. Musí si však uvedomiť, že nemôže pokračovať v tom, čo predvádza a nemôže dúfať, že to vždy len tak zvládne."

"V tomto prípade to bola podľa mňa na 110 percent Verstappenova vina," skonštatoval Stefan Johansson. "Keď raz spravíte obranný pohyb, tak sa nemôžete pohnúť opäť. A hlavne nie v prípade, keď mierne otvoríte dvere, pričom posunom doprava to aj spravil. V tom okamihu bol už Ricciardo stopercentne odhodlaný ísť na vnútornú stranu... Ešte predtým pritom bolo vidieť, že do poslednej chvíle vyčkával, či pôjde zvonku alebo to pichne dovnútra; to všetko podľa toho, čo spraví Max."

"Keď sú dvere otvorené a na brzdy chce ísť až v poslednom okamihu, tak už nemôže spraviť nič. Môže len pokračovať trajektóriou, ktorou ide auto. Keď sa však pred ním odrazu objaví prekážka, tak ju musí trafiť. Veď je to jednoduché. A pochopiteľne, že to vie aj Verstappen, prípadne by to aspoň mal vedieť. To isté spravil párkrát už aj pred inými jazdcami, no vždy na to doplatil ten vzadu. Tentoraz však okamžite vypadli obaja."

"Ak by som bol na mieste Christiana Hornera alebo Helmuta Marka, tak namiesto toho, aby som ho neustále chránil, by som si s ním sadol a dal mu pozrieť všetky záznamy všetkých nehôd, do ktorých sa zapojil a nič sa mu nestalo. Mal by vidieť, aké šťastie mal v minulosti. Teraz sa okolnosti zmenili možno o pol percenta, ale nesprávnym smerom, a už to neostane len pri tom, že niekomu zlomí krídlo alebo mu zničí preteky, no už na to dopláca aj on a jeho tím. Strácajú cenné body..." pripomenul Johansson.

A čo je podľa rodáka z Växjö najhoršie, je nečinnosť komisárov. "FIA je slabá vo vynucovaní dodržiavania pravidiel. Tento problém je tu už dlho a naďalej je aktuálny. Keď trestajú, tak často za nesprávne veci. Ale keď skutočne o niečo ide a mali by jazdcom dať pocítiť, že tu spravia čiaru, tak sa nič neudeje. Neverím systému, vďaka ktorému je na každých pretekoch iný komisár. Musí to byť konzistentná a rešpektovaná malá skupina ľudí, ktorá prinesie objektívne a rázne rozhodnutia, aby jazdci vedeli, kde je čiara. Tak, ako je to teraz, je to v zásade náhodné," dodal Stefan Johansson.

Najnovšie z kategórie: Stefan Johansson

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk