F1.sk F1.sk

Prečo mohol Bottas pred Bahrajnom beztrestne vymeniť prevodovku?
zdroj: TASR/AP

Prečo mohol Bottas pred Bahrajnom beztrestne vymeniť prevodovku?

Valtteri Bottas havaroval počas austrálskej kvalifikácie a dostal novú prevodovku. Na štartovom rošte sa prepadol o päť miest dozadu a odpykal si trest, no po skončení pretekov opäť raz dostal novú prevodovku. Nebolo by na tom nič zvláštne, ak by sa tak nestalo beztrestne.

Vieme pritom, že novú prevodovku je možné beztrestne nasadiť v prípade, ak tá predchádzajúca zvládla šesť "podujatí", teda všetky soboty a nedele zo šiestich pretekárskych víkendov. Ďalšiu výnimku je možné aktivovať vtedy, ak jazdec predchádzajúce preteky nedokončil.

V Bottasovom prípade neplatil ani jeden zo spomínaných prípadov, ale aj tak nebol potrestaný. Ako je to možné?

"Ide o to, aby tímy na okruhy nemuseli prinášať viac nových prevodoviek, ako je nevyhnutne potrebné," vysvetlil riaditeľ pretekov Charlie Whiting pre Motorsport-Total.com. "V prípade zlyhania prevodovky môžu nasadiť už použitú a využiť ju v pretekoch. V tomto prípade môžu v ďalšom víkende opäť nasadiť novú."

Presne toto sa v Austrálii aj stalo. Bottas absolvoval prvé dva tréningy s tzv. piatkovou prevodovkou, pre sobotu potom dostal novú. Tú však pri havárii poškodil a Mercedes mu opäť dal tú piatkovú, takže už použitú. V Bahrajne potom mohol Fín nasadiť celkom novú.

Prečo je to nastavené takto? "Aby sme ušetrili peniaze," odpovedal Whiting. "Tímy takto na preteky nemusia nosiť toľko nových prevodoviek. Majú starú piatkovú, ktorú v takomto prípade môžu nasadiť. Ako šesť podujatí sa ráta len sobota a nedeľa. V takomto prípade teda nasadia piatkovú prevodovku, potom ju vyberú a do ďalších pretekov nasadia novú. Nuž a túto starú opäť používajú ako piatkovú."

"Momentálne neexistuje potreba zmeniť toto pravidlo. Je to dobrý systém. Ale možno to niekedy spravíme tak, ako pri motoroch; povieme, že na sezónu dostane každý po tri prevodovky a môže s nimi robiť, čo len chce," dodal Charlie Whiting, podľa ktorého by sa tak mohlo stať najskôr v roku 2021.

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk