F1.sk F1.sk

V "power rankingu" F1 sa na prvé miesto dostal Bottas
zdroj: TASR/AP

V "power rankingu" F1 sa na prvé miesto dostal Bottas

Jednou z noviniek, ku ktorým Formula 1 počnúc týmto rokom pristúpila, je zostavovanie rebríčka "power ranking", teda akejsi tabuľky sily jazdcov. Pretekárov hodnotí tím expertov F1.com, pričom všetci dostanú za jednotlivé víkendy určitý počet bodov. Ale pozor: bez zohľadnenia kvality auta.

Najlepším pretekárom víkendu teda pokojne môže byť aj niekto, kto vôbec nebodoval, prípadne skončil len na priemernej pozícii. Nuž a aby bol "power ranking" vždy aktuálny, do úvahy sa berú len posledné tri víkendy. V súčasnosti je to teda Bahrajn, Čína a Azerbajdžan.

Po odrátaní austrálskych výsledkov sa na prvé miesto dostal Valtteri Bottas! "Mal mizerné prvé podujatie v Austrálii, ale jazdil v priebehu posledných troch pretekov niekto tak dobre ako Valtteri Bottas? Podľa našich expertov nie," píše F1.com. "V Bahrajne i v Číne bol rýchlejší a lepší ako Lewis Hamilton, pričom v Baku brilantne natiahol svoj úvodný stint, dal si pozor na pneumatiky a keď to bolo potrebné, tak na to šliapol."

Napokon však nemal potrebné šťastie a pár kôl pred koncom, keď si išiel po víťazstvo, dostal defekt. Na túto skutočnosť však jeho jazdecká kvalita nemala žiadny vplyv a známky mu preto neklesli.

Z prvého miesta na druhé sa prepadol Sebastian Vettel, pričom "jeho skóre z troch posledných pretekov je len marginálne horšie ako Bottasove. V Azerbajdžane to bol pre Nemca ďalší veľmi solídny víkend, aj keď nie najlepší tohtoročný. V sobotu získal tretiu pole position po sebe, ale nebyť záverečnej chyby Kimiho Räikkönena z Q3, tímovému kolegovi by podľahol. Nuž a nesprávne odhadnutým pokusom o predbehnutie lídra Bottasa zahodil šancu na pódium."

F1.com však na druhej strane pripomína, že za toto Vettela možno ani netreba kritizovať: mal totiž gule na to, aby zabojoval o víťazstvo a odmietol sa uspokojiť s druhým miestom: "Aj keď ho to napokon pripravilo o majstrovské vedenie."

Aktuálny Power Ranking F1.com:

  1. Valtteri Bottas (po posledných pretekoch bol 9.)
  2. Sebastian Vettel (1.)
  3. Fernando Alonso (2.)
  4. Daniel Ricciardo (4.)
  5. Lewis Hamilton (6.)
  6. Kimi Räikkönen (8.)
  7. Sergio Pérez (-)
  8. Nico Hülkenberg (5.)
  9. Pierre Gasly (10.)
  10. Carlos Sainz (-).

Najviac si pohoršil Kevin Magnussen, ktorý mal výborný vstup do ročníka a v poradí sily mu patrilo dokonca tretie miesto. Keď mu však odpadla veľmi vydarená Austrália a nahradil ju nevydarený Azerbajdžan, tak sa z tretej priečky prepadol mimo top 10.

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk