F1.sk F1.sk

Verstappen Hamiltonovi čínske vytlačenie nezazlieva, incident s Vettelom už hodil za hlavu
zdroj: Red Bull Content Pool

Verstappen Hamiltonovi čínske vytlačenie nezazlieva, incident s Vettelom už hodil za hlavu

Keď Max Verstappen v záverečnej fáze Veľkej ceny Číny útočil na Lewisa Hamiltona a hnal sa za víťazstvom, takmer sa zrodila kolízia. Holanďan sa o útok pokúšal na vonkajšej strane dlhej ľavotočivej siedmej zákruty, ale nemal veľký nárok. Jeho súper to navyše spravil takticky a vytlačil ho na gumový odpad mimo optimálnej stopy.

Celkovo sa o tejto udalosti hovorilo veľmi málo, pričom podľa časti fanúšikovskej obce bola mimoriadne dôležitá. Ak by Verstappen svoj útok zvládol, mohol preteky vyhrať on a nie jeho kolega Daniel Ricciardo. Sám však nie je nahnevaný a všetko berie so stoickým pokojom.

"Lewis je skvelý jazdec, ktorý vie ako predbiehať a aj ako sa brániť," povedal Verstappen vo štvrtok v Baku. "Toto je pretekársky šport a my si to rozdáme opäť."

Mladík z kádra Red Bullu skonštatoval, že mal "férovú šancu", ale nevyšlo to: "Ja by som spravil to isté, čo Lewis. Uprostred zákruty ma jednoducho vytlačil trochu von. Išiel som naplno a posunul ma až na 'žmoľky'. Keď potom musíte volantom korigovať, tak ľahko stratíte kontrolu nad autom. Bol to férový pretekársky okamih."

"Na výjazde z predchádzajúcej zákruty som mal lepšiu trakciu, takže som to skúsil. Vedel som, že v zákrute nešiel naplno, ale ja áno. Skúsil som to zvonku a nevyšlo to. Bol to však dobrý pokus."

Verstappen okrem toho hovoril aj o útoku na Sebastiana Vettela, ktorý mu nevyšiel. Do Nemca vrazil a napokon ho odsunul až na ôsme miesto. "Spravil som chybu. Sebovi som sa ospravedlnil a téma je už za mnou. Pozerám sa len dopredu, orientujem sa na Baku," zdôraznil Max Verstappen.

"Najväčším kritikom, aký existuje, je v tomto smere môj otec. Keď prežijem jeho kritiku, tak prežijem každú," usmial sa dvadsaťročný mladík, ktorý akceptuje hlavne dvoch ľudí: "Môjho otca a Helmuta Marka. Tí toho o pretekárskom športe vedia veľa."

"V každom prípade platí, že ak budem opatrnejší, budem aj pomalší. Nikto nie je perfektný. Zo svojich chýb sa poučím, ale to neznamená, že už nebudem útočiť. Naposledy v tom bola aj dávka netrpezlivosti, ale ja som tu preto, aby som vyhrával a nie preto, aby som končil piaty."

Celkovo to podľa Maxa s monopostom RB14 vyzerá dobre. "V Šanghaji sme videli pozitívne náznaky. Silní sme boli aj na trati, ktorá by pre nás nemala byť dobrá a platilo to už aj pred poslednou výmenou pneumatík. Nebudem však tvrdiť, že na každej trati budeme mať víťazné auto. Napríklad v Baku sú na náš vkus až príliš dlhé rovinky," pripomenul Max Verstappen.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: ČÍNA

Pozri viac

Magazín

Pozri viac