F1.sk F1.sk

Ricciardo mal podpísať predbežnú zmluvu s Ferrari
zdroj: Red Bull Content Pool

Ricciardo mal podpísať predbežnú zmluvu s Ferrari

Trhová hodnota Daniela Ricciarda po Veľkej cene Číny stúpla. Podľa informácií z padoku však Austrálčan nesmie začať riešiť novú zmluvu s iným tímom ako s Ferrari. Ricciardo s Maranellom totižto podpísal predbežnú zmluvu, ktorá mu to zakazuje.

Podľa Marka Hughesa z Motorsport Magazine budú rozhovory medzi Ricciardom a Ferrari trvať až do konca júna. "Existuje mnoho typov opčných zmlúv, táto by mala na oboch stranách platiť do presne definovaného dátumu (ktorým by mal byť 30. jún). Dovtedy žiadna zo strán nesmie rokovať so žiadnou inou. Pretože sa pilot na trhu v podstate zablokoval, rokovania o jeho službách na obdobie po roku 2018 'vlastní' tím (v tomto prípade Ferrari). Za to mu bude zaplatený poplatok. Odteraz a až dovtedy môžu on a Ferrari rokovať o budúcom kontrakte. Vo Formule 1 ide o štandardnú praktiku."

"Tí, ktorí sú do takýchto vecí v Red Bulle zainteresovaní, sú presvedčení, že niekde niečo určite podpísal. Nie je to však s nimi a ani s Mercedesom. Logicky teda musí ísť o Ferrari," ďalej vysvetľuje Hughes.

Ricciardo má napohľad niekoľko možností. Môže sa dohodnúť so Scuderiou, nechať si poplatok Ferrari a predĺžiť zmluvu s Red Bullom, alebo prestúpiť do Mercedesu. Nič však nie je také jednoduché, ako to môže vyzerať.

"Red Bull má tlačiť na to, aby mu dal odpoveď najneskôr na konci monackého víkendu (teda pred 30. júnom). Pred týmto deadlinom však nesmie s Red Bullom nič uzavrieť — bez ohľadu na to, ako veľmi to od neho chcú," podotkol dlhoročný novinár.

Austrálčan bude musieť zvážiť množstvo faktorov a ani zďaleka to nebude len o peniazoch. "Ricciardo bude vo Ferrari pravdepodobne hľadať rovnocennú pozíciu s Vettelom. Nevieme, či kontrakt, ktorý Vettel podpísal minulý rok, zahŕňal v sebe aj pozíciu tímovej jednotky. Sú tu však náznaky toho, že Vettel nedostal presne to, čo pôvodne žiadal — napríklad jednoročnú zmluvu namiesto viacročného kontraktu. Určite však neexistuje, aby tam Ricciardo šiel do iných ako rovnocenných podmienok."

"Ak sa to stane, budeme mať vynikajúcu šancu vidieť súboj Vettel-Ricciardo II, odvetu. Prvýkrát, keď Ricciardo prišiel do tímu štvornásobného majstra sveta, ho prekonal. Nie ohromujúco, ale presvedčivo. Bolo to kvôli vlastnostiam toho konkrétneho auta? Alebo to bolo o Vettelovom nastavení po zisku toľkých titulov v rade? Bolo to také, ako sa zdalo — Ricciardo bol proste lepší. Odveta by bola vítaná," dodal Hughes.

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk