F1.sk F1.sk

Steiner: Formula 1 sa nesmie "zjednodušiť tak ako IndyCar"
zdroj: Haas F1 Team

Steiner: Formula 1 sa nesmie "zjednodušiť tak ako IndyCar"

IndyCar sa ďalším krokom posúva ku modelu, v ktorom je každé auto v štartovom poli rovnaké. Pre tento rok budú mať všetky monoposty rovnaký aerodynamický balík. V niektorých oblastiach je vývoj stále možný, jednou z nich je aj oblasť závesov, no táto oblasť sa postupne zužuje. Podľa Steinera by nebolo dobré, keby takto postupovala aj Formula 1.

"Myslím si, že by Formula 1 nemala používať jednotné monoposty," povedal Autosportu Günther Steiner. "Ak by začala, myslím si, že by to bol koniec Formuly 1. Je kráľovnou motoršportu, technológia je stále dôležitá. Musíme byť opatrní, aby sme Formulu 1 príliš nezjednodušili. Môžeme si myslieť, že veľa ľudí to nezaujíma, no v skutočnosti sa mnohí o technológie zaujímajú. Nie je to len o pretekaní. Formula 1 je výkladnou skriňou technológií."

"Podľa mňa by ju mali len spraviť prístupnejšou. Ľudia budú aspoň vedieť, čo vlastne robíme. To je jeden cieľ, ktorý by sme sa mali pokúsiť dosiahnuť. Nemali by sme však Formulu 1 zjednodušiť tak, ako to robia v IndyCar. Inak by sme tu mali GP1 a vieme, kam by to šlo," zamyslel sa šéf Haasu.

Na Steinerove slová zareagoval štvornásobný víťaz IndyCar Dario Franchitti. "Jasné, kto by sa chcel pozerať na sériu, kde sa predbieha a o rozdiely sa starajú piloti? Je tu veľký rozdiel v niekoľkých štandardizovaných dieloch a v zjednodušovaní."

"Okrem toho, nie je auto Haasu náhodou postavené niekým iným?" pýta sa trojnásobný víťaz Indy500, čím naráža na fakt, že Haas používa množstvo súčiastok Ferrari a ani šasi nie je ich vlastné. O to sa stará Dallara, ktorá vyrába šasi aj pre sériu IndyCar. "Vyzerá to tak, že Steiner má spravenú kvalifikáciu na vydávanie komentárov o veciach, o ktorých nemá dosť informácií."

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk